Najważniejsze informacje:
Zanim opowiemy o tym, jak skutecznie i szybko przeprowadzić takie wdrożenie, warto przypomnieć, czym jest system WMS, dlaczego warto go wykorzystywać oraz jakie technologie „zaszyte” są w jego wnętrzu.
Porcja wiedzy o systemach WMS
System WMS (Warehouse Management System) to informatyczny system zarządzania magazynem. Istotą tego rozwiązania jest informatyzacja każdego elementu pracy magazynu: od przyjęcia towaru, przez jego składowanie, aż po wydanie do klienta.
System WMS działa w oparciu o technologię kodów kreskowych. To właśnie one stanowią elementy identyfikacyjne dla każdej policzalnej jednostki towaru w magazynie. Indywidualny numer umożliwia śledzenie i lokalizowanie każdego produktu. Kody kreskowe wykorzystywane są podczas przyjęcia towaru, kiedy to generowany jest tak zwany „numer rejestracyjny”.
Kolejnym etapem jest jego składowanie towaru (potwierdzenie składowania towaru w odpowiedniej lokalizacji regałowej, zaopatrzonej oznakowaniem regałów wyrażonym w kodzie kreskowym). Trzecim etapem jest wydanie towaru, gdzie system wspiera kompletację towaru oraz jego przygotowanie do wysyłki poprzez wygenerowanie odpowiednich etykiet kurierskich.
Wykorzystanie kodów kreskowych w systemie WMS wymaga nie tylko właściwej konfiguracji samego systemu, ale również zastosowania urządzeń automatycznej identyfikacji ułatwiających druk oraz odczyt kodów kreskowych (drukarki etykiet, czytniki kodów, kolektory danych).
Efektem wdrożenie systemu zarządzania magazynem są znaczne wzrosty wydajności pracy magazynu (nawet o 30% – 40% względem sytuacji pierwotnej) oraz niemal całkowita eliminacja pomyłek.
Jak wdrażać system WMS - metodologia wdrożeń HKK
Wdrożenie systemu WMS powinno przebiegać według ściśle określonego wzorca nazywanego metodologią wdrożenia. Taki sposób organizacji prac implementacyjnych znacznie skróci czas ich trwania oraz zapewni osiągnięcie założonych przed wdrożeniem efektów.
Metodologia wdrożeniowa z jakiej korzystamy w naszej firmie nosi nazwę ATOM, a jej założenia zgodne są wytycznymi metodologii PRINCE 2 stosowanej przy profesjonalnym zarządzaniu projektami informatycznymi. Czym jest ATOM i dlaczego jest tak skuteczny? Odpowiedź odnajdziecie poniżej.
Nazwa ATOM to rozwinięcie czterech obszarów tematycznych metodologii wdrożeniowej systemu WMS.
Assess-Analiza
W porozumieniu z klientem badamy stan obecny logistyki magazynowej oraz analizujemy pożądany stan mający nastąpić po zmianach. Kolejnym elementem jest przełożenie projekcji stanu „to be” na funkcjonalności systemu WMS oraz stworzenie makiety funkcjonalnej (proof of concept) popartej formalnym dokumentem analitycznym, który jest opisem systemu WMS do wdrożenia u klienta.
Transform-Zmiana
Etap transformacji to nic innego jak wypełnienie makiety funkcjonalnej treścią. To właśnie w tej fazie odbywają się prace związane z powiązaniem interfejsu systemu WMS z systemami zewnętrznymi (ERP, systemy kurierskie, TMS). Zadania realizowane podczas tego etapu, wymagają konkretnych decyzji z obszaru definicji tak zwanej master daty produktowej, topografii magazynu, a także zastosowania elementów automatyki logistycznej.
Ownership-Własność
Etap własności to przekazanie systemu do jego właściciela. To właśnie w ramach tego etapu odbywają się szkolenia oraz rozruch systemu.
Measure-Pomiar
Etap pomiarów to końcowy element wdrożenia, który prowadzony jest w ustalonym terminie po jego zakończeniu. Na tym etapie analizowane są efekty wdrożenia oraz sprawdzana jest słuszność założeń przedwdrożeniowych. W razie konieczności mogą być wprowadzone pewne drobne zmiany w konfiguracji systemu.
Ile trwa wdrożenie systemu przy wykorzystaniu metodologii ATOM?
Dzięki zastosowaniu opisanej wyżej metodyki wdrożeń oraz mając możliwość zastosowania najlepszych branżowych standardów, mamy pewność, że wdrożenie systemu WMS może być procesem, który potrwa około trzech miesięcy. Mówimy oczywiście o standardowych sytuacjach. W przypadku wdrożeń bardziej wymagających, zwłaszcza tam, gdzie wymagane jest stworzenie wielu interfejsów ten czas może być dłuższy.
Podsumowując – wdrożenie systemu WMS nie musi być kosztownym i długotrwałym procesem.