
Stopniowe inwestowanie w automatyzację
Zastępowanie prostych, powtarzalnych prac manualnych elementami automatyki, to bez wątpienia przyszłość świata nowoczesnych magazynów. Inwestowanie w automatyzację może być jednak stopniowe.
Takie podejście zdaje się być najsensowniejszym dla organizacji, które dopiero rozpoczynają swoją drogę z cyfrowym magazynem, a tego typu biznes stanowi w naszym kraju większość.
Rozmyślając o pierwszych inwestycjach warto wybrać obszary, gdzie niewielkim kosztem uda się zastąpić pracę operatorów maszynami. Jednym z takim obszarów jest zdecydowanie logistyka.

System WMS – klucz do automatyzacji magazynu
Automatyka logistyczna i produkcyjna musi bazować na solidnym oprogramowaniu. W przypadku magazynu taką podstawą jest system WMS (warehouse management system, czyli system zarządzania magazynem). Tego typu rozwiązanie zarządza całością operacji magazynowych, od przyjęcia towaru, przez składowanie, aż po proces kompletacji i wydania towaru do klienta.
Podstawą funkcjonowania WMS są urządzenia do automatycznej identyfikacji danych, takich jak drukarki etykiet, kolektory danych, skanery kodów kreskowych (czytniki kodów), korzystające ze sprawdzonej i stabilnej technologii kodów kreskowych. To dzięki tym rozwiązaniom skraca się czas potrzebny na identyfikację towaru w magazynie oraz minimalizuje się pomyłki w procesie kompletacji zamówień i samej wysyłki.
W procesie kompletacji zamówiony towar pobierany jest ze zdefiniowanej i przypisanej systemowo lokalizacji w magazynie. W następnym kroku towar przepakowany jest do opakowań wysyłkowych, a następnie wydany do wysyłki. To właśnie ten obszar może być automatyzowany stosunkowo niewielkim kosztem.

Automatyczne etykietowanie po kompletacji - etykieta samoprzylepna na kartonie
W przypadku wysyłki towarów o mniejszych gabarytach, proces przepakowania polega na ich umieszczeniu w kartonach bądź workach transportowych. Tego typu rozwiązanie niesie za sobą duży potencjał optymalizacyjny, poprzez dostosowanie wymiaru opakowania do rzeczywistego wymiaru produktu, co w konsekwencji prowadzić może do obniżenia kosztu wysyłki oraz zwiększenia subiektywnego zadowolenia klienta z otrzymanego produktu.
Kolejnym elementem, który ma potencjał optymalizacyjny w kontekście mniejszych opakowań jest możliwość automatyzacji etykietowania opakowań wysyłkowych poprzez wykorzystanie systemów PRINT&APPLY. Systemy tego typu są zintegrowane z rozwiązaniami WMS, które z kolei są zintegrowane są z systemami kurierskimi.
W efekcie każda nadawana przesyłka jest opatrzona etykietą w sposób zautomatyzowany, co w znaczny sposób przyspiesza operacje wydania i obniża ich koszty.

Etykietowanie przesyłek cało-paletowych
W przypadku magazynów obsługujących wysyłki towarów o większym gabarycie bądź centów dystrybucji obsługujących relacje B2B, bardziej zasadną forma wysyłki jest wysyłka cało-paletowa.
Rozwiązania PRINT&APPLY sprawdzają się doskonale do nanoszenia etykiet paletowych no czoło, bok lub czoło i bok palety.

Machine vision - wizyjna kontrola jakości
Rozwiązania tego typu mogą być połączone z systemami klasy machine vision, które przed rozpoczęciem procesu etykietowania palety sprawdzają jej zawartość i weryfikują wymiary i wagę, co po zatwierdzeniu w systemie WMS generuje treść etykiety transportowej, która finalnie jest aplikowana na paletę.