Najważniejsze informacje:
Mniej miejsca na własną inwencję
Bardzo często w magazynach mamy do czynienia z sytuacją, kiedy magazynierzy sami układają harmonogram swojej pracy. Dzięki dużemu doświadczeniu bardzo często ich decyzje bywają optymalne, jednak nie jest to regułą. Dodatkowo dynamiczna sytuacja na rynku pracy oraz sezonowy charakter pracy w magazynie powodują, że poleganie tylko i wyłącznie na inwencji pracowników bywa zgubne.
System WMS, czyli profesjonalny system zarządzania magazynem, staje się centrum decyzyjnym, z którego wypływać zaczynają komunikaty i zadania do konkretnych pracowników. System magazynowy na podstawie danych zewnętrznych (np. danych o zamówieniach klientów), ale również na bazie informacji gromadzonych w jego bazie, (np. informacje o produktach składowanych w magazynie), dobiera zadania do wykonania, tak, aby praca ludzka stała się optymalna.
Pracownicy magazynu sterowani przez system WMS, każdorazowo zatwierdzają zrealizowane zadanie, co w znaczny sposób redukuje ryzyko powstania błędu (do komunikacji na linii pracownik magazynowy – system WMS służą kolektory danych).
Kontrola i wsparcie efektywnej pracy
Wprowadzenie systemu WMS wiąże się ze zwiększoną kontrolą nad poczynaniami każdego pracownika w magazynie.
Jest ona przede wszystkim czynnikiem zwiększającym poprawność i efektywność operacji realizowanych w magazynie. Konieczność potwierdzania wykonania każdego zadania oraz dane o czasie, miejscu, osobie, która to zadanie wykonała, przekładają się na ograniczenie błędów prawie do zera.
System WMS może być również wsparty system do zarządzania personelem klasy WLM (warehouse labour management). Takie rozwiązanie wspomaga wprowadzenie i utrzymanie najwyższych standardów dotyczących efektywności pracy.
Szacunki mówią, że Pracownicy pracujący z systemem WMS bywają nawet o 39% bardziej efektywni od kolegów czy koleżanek pracujących bez takiego systemu. Nie bez znaczenia jest także odsetek minimalizacji pomyłek, który sięga aż 99,7%.
Bardziej intuicyjnie - nowoczesne technologie w magazynie
Nowoczesne technologie mogą w zasadniczy sposób usprawnić pracę operatorów w magazynie. Mowa tutaj m.in. o kompletacji głosowej oraz technologii pick(put) by light.
Dzięki zastosowaniu głosu w procesie kompletacji operatorzy będą komunikować się z systemem WMS za pomocą prostych komend głosowych, które są wypowiadane w trakcie realizacji procesu. Komunikacja w drugą stronę (od systemu do operatora), odbywa się w ten sam sposób.
Technologia put-by-light ułatwia odnajdywanie produktów konfekcjonowanych przez operatorów. Jest to możliwe za pomocą komunikatów wyświetlanych na specjalnych ekranach i lampkach montowanych na półkach magazynowych.
Liczby mówią same za siebie
Zmiana sposobu pracy operatorów magazynowych prowadzi do wzrostu ich efektywności.
Szacunki mówią, że Pracownicy pracujący z systemem WMS bywają nawet o 39% bardziej efektywni od kolegów czy koleżanek pracujących bez takiego systemu. Nie bez znaczenia jest także odsetek minimalizacji pomyłek, który sięga aż 99,7%. Z tej perspektywy inwestycja w system WMS na pewno się opłaca.
W magazynie wspartym przez system WMS pracuje się po prostu lepiej. Przełoży się to zatem na lepsze samopoczucie, satysfakcję i mniejszy stres pracowników. Zyskasz także na renomie, oferując konkurencyjne warunki zatrudnienia.