Jesteś tutaj:

Digital Twin – cyfrowy bliźniak zmienia sposób prowadzenia biznesu

Skończyły się wakacje, dzieci wróciły do szkół, a dorośli do pracy w biurach, magazynach czy fabrykach. Nadchodzi ostatni kwartał roku, czyli tradycyjnie czas wytężonej pracy nad zamknięciem rozpoczętych projektów. Jest to także okres organizacji różnego typu konferencji i seminariów poświęconych biznesowych trendach przyszłości i właśnie o nich chcemy opowiedzieć w tym artykule.

Sztuczna inteligencja i Digital Twin słowem roku 2024

Czy zastanawialiście się jakie hasło, czy zagadnienie stanie się słowem roku 2024? W naszym przekonaniu będzie to oczywiście sztuczna inteligencja. To właśnie algorytmy uczenia maszynowego sprawią, że duża część czynności wykonywanych dzisiaj przez człowieka, będzie mogła być wykonana przez komputery.

Już w chwili obecnej jakość tłumaczeń tekstów wykonana przez AI jest naprawdę wybitna. Podobnie jest również z innymi funkcjonalnościami takimi jak rendering filmów i zdjęć, opracowywanie planów dietetycznych, czy tworzenie opracowań analitycznych na podstawie zgromadzonych informacji. Generatywna sztuczna inteligencja wspiera nas zarówno w życiu zawodowym, jak i (może jeszcze bardziej) prywatnym.

Czego jednak spodziewać się w obszarze zaawansowanych procesów gospodarczych, takich jak funkcjonowanie skomplikowanych fabryk czy magazynów. Czy sztuczna inteligencja rozgości się również w tych obszarach?

Fabryka i magazyn przyszłości: dane, inteligentne model decyzyjne, cyfrowe odzwierciedlenie rzeczywistości.

W naszym przekonaniu elementem spajającym inteligentne modele decyzyjne i ogromną ilość danych spływających z różnego rodzaju źródeł (maszyny, pracownicy, sensory związane z funkcjonowaniem budynków czy informacje od dostawców) jest cyfrowy bliźniak. 

Jest to oprogramowanie wiernie odzwierciedlające rzeczywistość produkcyjną, tworzone między innymi w celu testowania skutków podejmowanych decyzji w warunkach bezpiecznych (symulowanych).

W celu uzmysłowienia sobie jak działa cyfrowy bliźniak, warto zwrócić uwagę na funkcjonowanie aplikacji do zamawiania taksówek…

Zamawiasz taksówkę przez aplikację? Korzystasz z cyfrowego bliźniaka!

Użytkownik aplikacji do zamawiania taksówek jednym kliknięciem uruchamia proces wyszukiwania przewoźnika, który przewiezie zamawiającego na zdefiniowanej wcześniej trasie. 

W okresie oczekiwania na potwierdzenie przejazdu, system (a więc nic innego jak cyfrowy bliźniak) tworzy symulacje trasy, analizuje dane od kierowców znajdujących się w pobliżu, bierze pod uwagę sytuację drogową i jej wpływ na czasy przejazdu, dostosowuje cenę przejazdu do bieżącego popytu i podaży, a na końcu daje klientowi możliwość dokonania wyboru między dwiema/trzema opcjami przejazdu.

Podobnie będą funkcjonować już niedługo nasze firmy. Wsparcie IT pozwoli decyzyjnym menadżerom zapoznać się z potencjalnymi „skutkami” realizacji różnych scenariuszy, dobierając przy tym takie konfiguracje danej akcji, które będą zbieżne z celem przedsiębiorstwa.

W naszym przekonaniu elementem spajającym inteligentne modele decyzyjne i ogromną ilość danych spływających z różnego rodzaju źródeł (maszyny, pracownicy, sensory związane z funkcjonowaniem budynków czy informacje od dostawców) jest cyfrowy bliźniak.

Digit.IO Factory - nasz cyfrowy bliźniak

Przez minione lata dzięki wsparciu naszych partnerów z NCBiR i Politechniki Poznańskiej, stworzyliśmy oprogramowanie klasy Digital Twin, którego celem jest wsparcie podejmowania decyzji w organizacjach produkcyjnych.

Samodzielnie rozszerzyliśmy zakres działania naszego rozwiązania również na obszar logistyki magazynowej, tworząc zintegrowaną platformę wsparcia dla współczesnego biznesu.

Nasze kompetencje pozwalają na wdrożenie oprogramowania, którego celem jest umożliwienie replikacji procesów fizycznych w środowisku cyfrowym, ale również przygotowanie firm do tego procesu poprzez:

  • zaprojektowanie systemu zbierania danych z czujników.
  • Wsparcie procesów poprzez wdrożenie technologii RFID, kodów kreskowych i kodów 2D oraz analizę danych zbieranych podczas pracy tego typu rozwiązań w celu ich powiązania z modelem cyfrowego bliźniaka.
  • Wsparcie koncepcyjne na etapie organizacji obiegu materiałowego dla firm logistycznych i produkcyjnych.

Elementy platformy Digit.IO:

System WMS (warehouse management system) jest rozwiązaniem wspierającym pracę magazynu zarówno w obszarze wyrobów gotowych, jak i obszaru produkcji. 

Do podstawowych zadań systemu WMS należy kontrola nad procesami przyjęcia, składowania, kompletacji i wysyłki. Przebieg tych operacji wspierany jest przez technologię kodów kreskowych, która daje możliwość błyskawicznej identyfikacji towarów, surowców, miejsc odkładczych, a także usprawnia proces etykietowania.

Inteligentne harmonogramowanie na platformie Digit.IO, to zaawansowane narzędzie służące inteligentnemu planowaniu produkcji, które oparte jest na mechanizmie digital twin (cyfrowy bliźniak).

System harmonogramowania analizuje każdorazowo wiele scenariuszy produkcyjnych, dobierając taki, który w najlepszy możliwy sposób doprowadzi do realizacji założonych celów.

System MES służy do bieżącej kontroli przebiegu procesów produkcji na podstawie danych spływających bezpośrednio z maszyn w trybie ciągłym.

Taka kontrola daje możliwość śledzenia postępów produkcji oraz pomaga w identyfikacji ewentualnych problemów, czy rozbieżności w stosunku do założeń, co może mieć niebagatelny wpływ na realizację harmonogramu.

Udostępnij

Powiązane treści