Jesteś tutaj:

Jak automatyzować procesy realizowane przez system WMS?

Zmiany technologiczne, cyfryzacja oraz obniżenie kosztów wejścia spowodowały, że magazyn zmienił się w ostatnich latach nie do poznania. Ta zmiana stale postępuje, a jej katalizatorem jest między innymi automatyzacja, która pozwala na nadążenie za zwiększającymi się wymaganiami rynku. Spójrzmy na obszary działania magazynu, które mogą być usprawniane nie tylko przez działanie systemu WMS, ale również poprzez różnorodne elementy automatyki magazynowej.
Projektowanie bramek automatyka
System HKK WMS

Czym jest system WMS i dlaczego nie da się bez niego wdrożyć automatyki?

System WMS staje się coraz powszechniej standardowym narzędziem obsługi operacji związanych z procesami magazynowania i dystrybucji. Proces ten jest systematyczny, ale wciąż jeszcze zbyt powolny. Oprogramowanie WMS opiera swoje działanie na technologiach automatycznej identyfikacji (technologia kodu kreskowego, kodu 2D, czy bezkontaktowej identyfikacji RFID) w celu szybkiej i bezbłędnej identyfikacji produktów, obszarów, procesów czy urządzeń znajdujących się w magazynie.

Podstawowym celem działania systemu WMS jest wsparcie efektywności najważniejszych etapów pracy magazynu, takich jak procesy przyjęcia, składowania i wydania towaru. Algorytmy zaszyte w systemie wpływają na skrócenie czasu trwania tych procesów. Z naszego doświadczenia wynika, że przyrosty efektywności wynoszą minimum 30% oraz obniżają ilość błędów operatorów właściwie do zera.

Datalogic Matrix 320

Jeszcze więcej dzięki inwestycji
w automatyzację.

Nawet najlepiej skonfigurowany system WMS nie daje tyle możliwości, ile może dać zintegrowanie go z elementami automatyki logistycznej i magazynowej.

Konsultanci naszej firmy już od lat zajmują się projektowaniem systemów automatyzujących procesy, które z powodzeniem wykorzystywane są w sektorze produkcyjnym, magazynowym czy transportowym (lotniska, porty morskie, sortownie).

Na bazie naszych cennych doświadczeń możemy przedstawić obszary o dużym potencjale optymalizacyjnym oraz zaprojektować rozwiązania, które zrealizują nawet najbardziej ambitne cele.

Nawet najlepiej skonfigurowany system WMS nie daje tyle możliwości, ile może dać zintegrowanie go z elementami automatyki logistycznej i magazynowej.

Projektowanie bramek automatyka

Jak upewnić się, że wysyłamy właściwe produkty? Kontrola zawartości palet podczas zejścia z produkcji i załadunku.

W pierwszym wydaniu naszego poradnika dotyczącego automatyki, przedstawimy działanie systemu naszego autorstwa, którego głównym celem jest automatyzacja kontroli wysyłek towaru na palecie.

Nasze doświadczenia pozwalają na stworzenie rozwiązania, które nie tylko identyfikuje konkretną paletę, ale również sprawdza jej zawartość. Dzieje się tak tylko przy spełnieniu określonych warunków brzegowych – elementy na palecie powinny być układane według zaprojektowanych wcześniej algorytmów, tak żeby system wizyjny mógł błyskawicznie zidentyfikować dowolny produkt.

Odczyt zawartości palety zawierającej nawet kilkaset elementów odbywa się „w locie” bez zatrzymania wózka widłowego, czy linii transportującej. Taki automatyczny system kontroli sprawia, że:

  • do zera spada ilość pomyłek wynikających z błędnego przygotowania palet
  • proces załadunku może być szybszy,
  • ryzyko zwrotu towaru od klienta właściwie znika.

W celu wykorzystania potencjału tego typu rozwiązania konieczna jest oczywiście integracja z systemem WMS, który zarządza procesem budowania palety i załadunku. Możliwość zestawienia danych rzeczywistych z systemowymi, bez angażowania personelu stanowi o sile tego rozwiązania.

Udostępnij

Powiązane treści