Najważniejsze informacje:
Model współpracy oparty na manualnym przygotowaniu dokumentów i innych formalności wysyłkowych sprawdza się w przypadku mniejszych wolumenów, niewielkiej różnorodności wymiarów przesyłek oraz przy korzystaniu z usług ograniczonej liczby firm kurierskich. Co jednak w sytuacji, w której zakres działania jest większy?
W tym artykule opowiemy jakie metody wspomogą współpracę z kurierem, aby była ona szybsza, sprawniejsza i w konsekwencji tańsza.
Przede wszystkim integracja systemu WMS z systemami kurierskimi.
Jądrem współczesnego centrum dystrybucji jest system zarządzania magazynem klasy WMS (warehouse management system). System tego typu wspomaga zarządzanie trzema podstawowymi obszarami pracy magazynu, jakimi są przyjęcie towaru, jego składowanie, a także wysyłka.
Ten ostatni proces jest oczywiście kluczowy z perspektywy współpracy z firmami kurierskimi. W celu jego usprawnienia, systemy zarządzania magazynem dysponują specjalnymi modułami umożliwiającymi łatwe łączenie z systemem kurierskim.
W przypadku systemu WMS oferowanego przez HKK Group (system Digitio WMS), istnieje możliwość szybkiej integracji systemu z systemami kurierskimi poprzez specjalną aplikację integracyjną, wspartą standardowymi interfejsami API. Taki model integracji daje możliwość błyskawicznego połączenia systemów, przekazywania danych bez ingerencji użytkownika oraz drukowania etykiet kurierskich z systemu WMS. A jeśli o etykietach mowa, to czas przejść do kolejnego punktu naszego opracowania.
Jak oznakować przesyłkę, kilka słów o drukarkach etykiet kurierskich.
Drukarki etykiet to specjalistyczne urządzenia umożliwiające zadruk etykiet dostarczanych w formie rolowej. Urządzenia tego typu łączone są bezpośrednio z systemem informatycznym (na przykład z systemem WMS lub z systemem kurierskim). Wydruk etykiet następuje bez ingerencji operatora, a jej treść i układ odpowiada specyfikacji danej firmy przewozowej.
Najważniejszą częścią etykiety jest kod kreskowy, gwarantujący szybkie i skuteczne odczytanie zawartych na niej informacji przy wykorzystaniu urządzeń do automatycznej identyfikacji danych.
W przypadku magazynów, w których nadaje się wiele paczek lub palet, możliwe jest zastąpienie ręcznej aplikacji etykiet procesem automatycznym przy wykorzystaniu etykieciarek systemu print & apply. Systemy tego typu łączą możliwość wydruku etykiet z ich automatyczną aplikacją zarówno na opakowaniach, jak i na paletach.
Model współpracy oparty na manualnym przygotowaniu dokumentów i innych formalności wysyłkowych sprawdza się w przypadku mniejszych wolumenów, niewielkiej różnorodności wymiarów przesyłek oraz przy korzystaniu z usług ograniczonej liczby firm kurierskich. Co jednak w sytuacji, w której zakres działania jest większy?
Wymiary Twoich palet i paczek- jak uniknąć kosztownych dopłat?
Omawiając rozwiązania wspierające efektowność współpracy z kurierami, nie sposób nie wspomnieć o systemach wymiarowania i ważenia wykorzystywanych w logistyce.
Każdy, kto na co dzień wysyła paczki, czy (zwłaszcza) palety, wie, że właściwe określenie parametrów wielkościowych i wagowych przesyłki wpływa na jej cenę. Jeszcze bardziej może na nią wpłynąć weryfikacja wagi lub wymiarów będąca efektem kontroli przeprowadzonej przez kuriera.
Aby uniknąć tego typu niespodzianek, warto wymiarować towar przed przygotowaniem dokumentów wysyłkowych z wykorzystaniem automatycznych systemów typu Cubiscan. Te urządzenia określają z dużą precyzją każdy wymiar oraz wagę, a posiadane certyfikaty gwarantują, że wykonany pomiar zostanie uznany przez kuriera bądź spedytora.