Jesteś tutaj:

Kody kreskowe – czy to wciąż dobra inwestycja na przyszłość?

Robotyka, automatyzacja, sztuczna inteligencja - te słowa coraz mocniej rozbrzmiewają w teraźniejszej gospodarce, a już chyba każdy z nas zetknął się, jeśli nie w praktyce, to przynajmniej w teorii z generatywną AI. Czy w takim świecie leciwe kody kreskowe mogą jeszcze stanowić gwarancję w optymalizacji logistyki i produkcji?
Magazyn kod kreskowy Zebra

Nasza odpowiedź na to pytanie poparta jest wieloletnią praktyką, setkami wdrożeń oraz obserwacją dynamicznie postępujących zmian technologicznych. Stwierdzamy z pełnym przekonaniem: tak, kody kreskowe są dzisiaj jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Stanowią świetny łącznik między światem analogicznym a zautomatyzowaną i zrobotyzowaną rzeczywistością. W naszym wpisie postaramy się obronić tę tezę. Przyjemniej lektury.

Zebra MC94

Kody kreskowe w logistyce to dla wielu wciąż pieśń przyszłości.

Kody kreskowe umożliwiają natychmiastową identyfikację przedmiotu bądź osoby, a automatyzacja identyfikacji pozwala przede wszystkim na wygenerowanie gigantycznych oszczędności czasowych. Odczyt kody trwa ułamki sekundy i jest zawsze właściwy (nie ma możliwości błędnego odczytu, kod może nie zostać odczytany w sytuacji jego uszkodzenia, zastosowania nieodpowiedniej symboliki czy błędu podczas jego druku). 

Błyskawiczny odczyt kodu kreskowego sprawdza się przede wszystkim podczas procesu przyjęcia towaru do magazynu (w tej sytuacji warto działać w kooperacji z dostawcą, który może oznaczać swoje towary kodami kreskowymi zgodnymi z akceptowanym przez odbiorcę standardem) automatyzując proces awizowanego wcześniej towaru. Również automatyzacja procesu składowania przyniesie wiele oszczędności czasowych. W tym przypadku kody kreskowe łączą towar z odpowiednio oznaczonym miejscem jego składowania (oznakowanie odbywa się za pomocą etykiet do znakowania regałów wysokiego składowania). 

Kolejnym procesem logistyki magazynowej, w którym swoją role odgrywają kody kreskowe, jest wydanie towaru z magazynu. To właśnie na tym etapie tworzone są etykiety kurierskie z kodem kreskowym, które ułatwiają podjęcie paczek (względnie palet) przez przewoźnika i dostarczenie ich do odbiorcy.

Zebra MC9300

Kody kreskowe w procesie produkcji - poznaj każdy etap wytwarzania nowego wyrobu.

Kody kreskowe znajdują zastosowanie również w firmach z sektora manufacturing, ponieważ nowoczesna produkcja wymaga wiedzy o każdym szczególe procesu produkcyjnego. 

Jak kontrolować parametry produkcji, mając pewność, że dotyczą konkretnej sztuki towaru? Najłatwiej i najpewniej użyć w tym celu kodów kreskowych, umieszczonych na komponentach wykorzystywanych w produkcji. Sam odczyt kodu kreskowego może być prowadzony w sposób automatyczny z wykorzystaniem przemysłowych, stacjonarnych czytników kodów kreskowych (na przykład opartych o technologie machine vision). Dane o odczytanym kodzie, wraz z danymi zebranymi z czujników i elementów maszyn produkcyjnych, dadzą pełen obraz produkcji, przyczyniając się do lepszej analizy danych produkcyjnych.

Kody kreskowe są dzisiaj jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Stanowią świetny łącznik między światem analogicznym a zautomatyzowaną i zrobotyzowaną rzeczywistością.

Rollertrop Zebra

Robotyka i automatyzacja bazują na kodach kreskowych.

Kod kreskowy wspiera również technologie automatyzujące procesy produkcji i logistyki, oparte na wykorzystaniu robotów autonomicznych AGV czy chociażby cobotów. 

To właśnie kod kreskowy wskazuje robotom miejsca, z których towary powinny być podjęte i do których powinny być dostarczone. Kody kreskowe są również identyfikatorami wykorzystywanymi do automatycznej kontroli towarów podczas wysyłek (na przykład systemy zliczające produkty na palecie). Mogą także służyć jako identyfikatory produktów w cyklu ich życia, co może być wykorzystywane przez systemy automatyki na dalszych etapach obiegu gospodarczego.

Jak widać kod kreskowy, chociaż nie jest już najmłodszy, to wciąż znajduje zastosowanie w logistyce i produkcji. Jesteśmy pewni, że pozostanie z nami przez kolejne lat, a być może dziesięciolecia. 

Udostępnij

Powiązane treści