Jesteś tutaj:

Projektowanie magazynów – jak zbudować kompletny ekosystem?

Rosnące koszty projektów związanych z konstrukcją obiektów przemysłowych, stałe problemy z obsadą kadry pracowniczej i dynamiczne zmiany w sposobie obsługi klientów powodują, że każda biznesowa inwestycja, a zwłaszcza inwestycja w obszarze logistyki wewnętrznej powinna być właściwe skalkulowana, a jej efekty powinny być gwarantem wzrostu efektywności biznesowej na wiele lat naprzód.

Jako organizacja specjalizująca się w obsłudze procesów logistyki magazynowej oraz logistyki produkcji czujemy się kompetentni, aby podpowiedzieć, w jaki sposób prowadzić inwestycje logistyczne, aby były odporne na upływ czasu oraz stały się centrum generowania przewagi konkurencyjnej.

System WMS jest mózgiem współczesnego magazynu.

Stopień skomplikowania współczesnych operacji magazynowych nie pozwala na ich realizację bez wsparcia system informatycznego. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem wspierającym pracę magazynu jest system klasy WMS (warehouse management system). Rozwiązanie informatyczne tego typu w sposób kompleksowy zarządza wszystkimi operacjami w magazynie od wejścia towaru do magazynu, przez jego składowanie, aż po wydanie poza magazyn.

W celu sprawnej realizacji tych zadań system WMS opiera swoje działanie na technologii kodów kreskowych, a coraz częściej na technologii kodów 2D. To właśnie kody kreskowe i urządzenia do automatycznej identyfikacji danych (kolektory danych, czytniki kodów, drukarki etykiet samoprzylepnych), umożliwiają szybki odczyt informacji o produkcie, miejscu jego składowania, dostawach czy innych istotnych procesach zachodzących w magazynie.

Co się dzieje przed, lub w trakcie wdrożenia systemu WMS?

Zanim przystąpimy do wdrożenia systemu WMS, warto zatroszczyć się o kilka elementów wpływających na efektywność jego pracy. Są to przede wszystkim:

W przypadku oznakowania magazynu stosuje się m.in. tabliczki informujące o numerach alejek, czy etykiety systemowe wskazujące dokładne miejsce składowania towaru na regale. Takie oznakowanie sprawi, że w centrum dystrybucji zapanuje znacznie większy porządek, a praca operatora stanie się szybsza i efektywniejsza.

Niezwykle istotnym jest zadbanie o jakość danych wejściowych o produktach. Chodzi przede wszystkim o ujednolicenie nazewnictwa indeksów towarowych i wzbogacenie o parametry związane z wymiarami i wagą. Proces uzyskiwania takich danych można automatyzować za pomocą urządzeń do wymiarowania Cubiscan.

W niedalekiej przyszłości powszechne będzie wsparcie realizacji procesów przez roboty, które wykonywać będą pracę powtarzalną, taką jak np. przewożenie towaru ze strefy przyjęć do miejsc składowania. Warto zatroszczyć się o umożliwienie szybkiej i taniej integracji pomiędzy systemem WMS a systemami robotów autonomicznych.

Jak usprawnić proces przyjęcia towaru do magazynu?

Projektując kompletny, adaptujący się do zmian system wsparcia logistyki magazynowej, warto rozpocząć od pierwszego w kolejności procesu, którym jest przyjęcie towaru do magazynu. Na tym etapie warto zaprojektować rozwiązanie oparte o standardy GS1, tak aby realizacja przyjęć odbywała się w sposób automatyczny, poprzez odczyt kodu.

Dzięki temu będzie możliwe przyjęcie towaru na stan, wraz z automatycznym określaniem wszystkich danych dodatkowych, takich jak daty przydatności do spożycia, numery seryjne itp. W przypadku przyjęć towarów w standaryzowanych opakowaniach (na przykład palety, czy kartony), warto pomyśleć o systemie automatycznego rozładunku, który nie tylko przetransportuje towary z auta realizującego dostawę, ale również odczyta zawartość kodu i skieruje odebrany towar w miejsce jego składowania.

Składowanie towaru w nowoczesnym magazynie.

Nowoczesny, odporny na przyszłe zmiany magazyn powinien być otwarty na zastosowanie elementów usprawniających lub automatyzujących proces składowania. 

W niedalekiej przyszłości powszechne będzie wsparcie realizacji procesów przez roboty, które wykonywać będą pracę powtarzalną, taką jak np. przewożenie towaru ze strefy przyjęć do miejsc składowania. Warto zatroszczyć się o umożliwienie szybkiej i taniej integracji pomiędzy systemem WMS a systemami robotów autonomicznych.

Kompletacja towaru oraz jego wydanie.

Ostatnim z podstawowych procesów logistyki magazynowej jest kompletacja, czyli przygotowanie towaru do wysyłki pod konkretne zamówienie klienta. W celu optymalizacji tego procesu warto zagwarantować, że nasz system będzie zaopatrzony w możliwość obsługi nowoczesnych metod kompletacji.

Należą do nich m.in. multi order picking (szczególnie przydatny w procesie kompletacji dla sektora e-commerce), czy voice picking (kompletacja głosowa wykorzystywana w procesie kompletacji tzw. drobnicy).

Jeśli chodzi o proces wysyłki, nowocześnie działający magazyn powinien mieć możliwość integracji z każdym niemal systemem kurierskim w celu szybkiego wydruku listów przewozowych oraz etykiet kurierskich.

HKK Group - Twój logistyczny One Stop Shop.

Nasza firma od lat zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług związanych z projektowaniem i wdrażaniem systemów automatycznej identyfikacji. Pomogliśmy wielokrotnie zwiększyć obroty niejednej organizacji, wdrażając system składający się z komponentów, o których wspominamy w tym artykule.

Case study

Wspólnie z naszym klientem przyjęliśmy za cel wdrożenie kompleksowego i spójnego systemu oznakowania, będącego integralną częścią infrastruktury nowoczesnego centrum dystrybucji.​

Udostępnij

Powiązane treści