Jesteś tutaj:

Znaczenie master data w optymalizacji procesów logistycznych

Firmy z wielu branż potrzebują efektywnej optymalizacji swoich łańcuchów dostaw i całej logistyki. Powoli staje się to jednym z najistotniejszych zadań dla szeregu specjalistów, którzy z dnia na dzień muszą zmierzać się z nowymi wyzwaniami, które wcześniej mogły wydawać się mało prawdopodobne.
by-labor

Jak ważne jest zbieranie danych?

Z punktu widzenia logistyki podstawą wszystkich operacji prowadzonych przez system WMS jest master data dla każdego SKU, który występuje w naszym budynku. Jednymi z ważniejszych informacji są szczególnie wymiary i waga danego produktu. Zbieranie tak krytycznych danych jest możliwe przy zastosowaniu specjalnych urządzeń do wymiarowania. Dzięki takiej informacji system może ocenić, które miejsce w magazynie będzie optymalne do składowania konkretnego towaru. Niezwykle ważna jest także sezonowość lub częstotliwość rotacji produktu. Posiadając podstawowe informacje o tym, jak często dany SKU jest zamawiamy, system WMS automatycznie dostosuje miejsce składowania do potrzeb operacyjnych. 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, zarządzanie asortymentem jest również niezwykle istotne. Uwypuklone przez pandemię COVID-19 problemy z łańcuchem dostaw bardzo często wynikały zarówno z braku towaru, jak i z jego nadwyżki zalegającej na magazynie. Zbieranie danych o ilości produktów jest tu zatem kluczowe. Możemy to osiągnąć za pomocą standardowych czytników kodów i kolektorów danych w przypadku relatywnie małej ilości SKU. W rzeczywistości stworzonej przez logistykę 4.0 najprawdopodobniej będziemy operować na bardzo dużej ilości produktów. Zbieranie masy danych staje się dużo łatwiejsze, gdy zdecydujemy się na zastosowanie rozwiązań z zakresu automatyki magazynowej, a przede wszystkim automatycznych skanerów lub technologii RFID.

Master data i system WMS

Profesjonalny system WMS stoi na straży operacji przeprowadzanych w naszym magazynie. Planowanie pracy w magazynie bez master data jest jednak niemal niemożliwe w ramach nowoczesnej logistyki. Większość funkcji operacyjnych w WMS-ie nie będzie dostępna, jeśli uprzednio nie wprowadzimy konkretnych informacji. Na szczęście, sam system jest w stanie uprościć i skrócić ten czasochłonny proces, chociażby za pomocą wstępnych kalkulacji na próbkach danych z jednoczesną analizą.  

Sam WMS pozwala nie tylko na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych oraz skrócenie czasu potrzebnego na analizę danych. System przede wszystkim usprawnia efektywność pracy samego magazynu, a także znacząco ogranicza ilość błędów ludzkich. To wszystko jednocześnie przekłada się na odczuwalny wzrost satysfakcji naszych klientów.  

Udostępnij

Powiązane treści