Jesteś tutaj:

Czy warto migrować system WMS do chmury? Kilka lekcji, które odrobiliśmy z naszymi Klientami.

Dzisiejsze centra dystrybucji to skomplikowane organizmy, które zapewniają realizację zleceń w sposób ciągły.
Cloud-wms

Specyfika ostatnich lat, a zwłaszcza rozwój handlu wielokanałowego sprawiły, że znaczna część zamówień realizowana jest bezpośrednio do Klienta i nie istnieje margines błędu umożliwiający obsługę takiego zamówienia z lokalnego stanu magazynowego.

Czynniki te powodują, że system wspomagający pracę magazynu (system WMS-Warehouse Management System) musi być utrzymywany w środowisku stabilnym i bezpiecznym. Klienci korzystający z naszych rozwiązań WMS (HKK WMS oraz Blue Yonder WMS) decydują się coraz częściej na skorzystanie z rozwiązań w chmurze jako środowiska instalacyjnego dla systemu zarządzania magazynem. W tym artykule, postaramy się opowiedzieć, dlaczego.

Przypadek pierwszy - bezpieczeństwo systemu WMS ponad wszystko.

Jeszcze niedawno wielu szefów działów IT na samą myśl o przeniesieniu „hostowania” systemów krytycznych poza infrastrukturę wewnętrzną, traciło dobre samopoczucie. Wydawać im się mogło, że tylko właściciel danych i systemu będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwo. Jeśli możliwości wewnętrznego działu IT są naprawdę duże, to prawdopodobnym jest, że najwyższe standardy cyberbezpieczeństwa zostaną utrzymane. W przypadku organizacji mniejszych, rozsądniej będzie powierzyć zarządzanie infrastrukturą serwerową w ręce specjalistów, którzy skupiają się właśnie na tym aspekcie.

Jeden z naszych Klientów będący przedstawicielem branży operatorów logistycznych, utrzymywał system WMS na lokalnym serwerze. Zadecydował o przeniesieniu systemu WMS do środowiska cloud. Stało się to po ataku hackerskim, przeprowadzonym na jego firmę za pośrednictwem wirusa, który zainfekował serwery za pośrednictwem wiadomości mailowej. Dzięki rozsądnie prowadzonej polityce kopii bezpieczeństwa, która jest wspierana przez nasz system WMS, udało się odtworzyć zawartość baz danych w trybie błyskawicznym a sama migracja również nie zajęła dużo czasu. W chwili obecnej opieka nad bezpieczeństwem instalacji spoczywa na dostawcy usługi chmurowej i to właśnie do niego należy zadbanie o najwyższe standardy bezpieczeństwa danych.

Przypadek drugi – gwarancja szybkiej naprawy błędów systemu WMS bez względu na ich przyczynę.

Kolejny znany nam przypadek dotyczy użytkownika systemu WMS, który z uwagi na aspekty polityki korporacyjnej, oczekiwał realizacji bardzo ambitnego i restrykcyjnego reżimu czasowego dla Umowy SLA. Błędy w systemach WMS zdarzają się, jak w każdym innym systemie. Fakt, że system WMS jest systemem krytycznym dla funkcjonowania działów logistyki sprawia, że naprawa błędów, zwłaszcza tych uniemożliwiających dalszą pracę, musi być przeprowadzane błyskawicznie.

Elementem, który może opóźnić naprawę takiego błędu może być fakt, że zaistniał on w bazie danych lub systemie operacyjnym serwera. Tylko utrzymanie serwera w chmurze daje gwarancję, że również tego typu usterki będą usuwane w tempie błyskawicznym. To właśnie było u podstaw decyzji Klienta o przejściu z rozwiązania utrzymywanego lokalnie do rozwiązania chmurowego.

hkk-ludzik

Przypadek trzeci - wersja hybrydowa pomiędzy chmurą a lokalną instalacją.

Bardzo charakterystyczny jest przypadek kolejnego Klienta korzystającego z dostarczonego przez HKK Group systemu do zarządzania magazynem klasy WMS. Dział IT naszego Klienta dobrze orientował się w korzyściach płynących z korzystania z hostingu chmurowego, jednak jego polityka korporacyjna uniemożliwiła skorzystanie z takiej oferty. Udało się jednak znaleźć rozwiązanie kompromisowe.

System został zainstalowany na serwerze należącym do Klienta, zlokalizowanym w jego obiektach, jednak sama instalacja i bieżący nadzór (zarówno prewencyjny jak i awaryjny), prowadzony jest przez dostawcę usług hostingowych. Provider przeprowadza także cykliczne audyty środowiska serwerowego, dając gwarancję jego właściwego funkcjonowania, tak jak gdyby było to środowisko instalowane na serwerze fizycznie zlokalizowanym w obiektach dostawcy usług cloud.

Cloud hosting - czy warto?

Pytanie czy hosting systemu WMS w chmurze jest rozwiązaniem właściwym dla Twojego biznesu, powinno być przede wszystkim skonfrontowane z jego charakterem, stopniem krytyczności działania magazynu oraz kosztami ewentualnych przestojów. Pod względem technicznym rozwiązanie chmurowe jest bezpieczniejsze. Ma to jednak swoją cenę i to właśnie aspekt finansowy w dalszym ciągu sprawia, że instalacje systemów WMS w chmurze nie są dominującym rozwiązaniem.

Udostępnij

Powiązane treści