Jesteś tutaj:

Produkcja przyszłości – machine vision, MES, digital twin, robotyzacja, RFID

Producenci od lat znajdują się w forpoczcie postępu technologicznego. To właśnie ta branża poszukuje redukcji kosztów o każdy ułamek procenta, wiedząc, że efektywna produkcja pomoże w byciu konkurencyjnym na bardzo wymagających rynkach. Czego powinny się spodziewać firmy technologiczne w następnych latach? W tym artykule opowiemy, jak podążać za zmianami technologicznymi inwestując w generowanie przewagi, co w konsekwencji pozwoli na odniesienie sukcesu rynkowego.
Digitio Factory

System informatyczny dla produkcji, czyli jądro zarządzania nowoczesnym zakładem.

Najważniejszym elementem związanym z funkcjonowaniem firm produkcyjnych w przyszłości, będzie wydajny i intuicyjny system informatyczny wspomagający procesy decyzyjne w obszarze planowania produkcji. Dobrym przykładem jest zaprojektowany przez naszą firmę wraz z Politechniką Poznańską system DigitIO Factory. Jest to kompletne narzędzie umożliwiające:

  • Planowanie produkcji w oparciu o wcześniej zdefiniowane technologie.
  • Kontrolę logistyki magazynowej (również w połączeniu z naszym systemem WMS).
  • Stały i bieżący nadzór nad przebiegiem procesów produkcyjnych bezpośrednio na hali produkcyjnej – funkcjonalność MES (poprzez wykorzystanie czujników, interfejsów użytkownika i elementów Internet of Things).

Wspomaganie decyzji

Elementem, który w istotny sposób wpływa na optymalizację planowania produkcji jest moduł wspomagania decyzji. Daje on możliwość analizowania alternatywnych scenariuszy, które są realizowane w cyfrowym bliźniaku (cyfrowe odzwierciedlenie produkcji). 

Scenariusz, który gwarantuje osiągnięcie efektów najbliższych do założonych będzie scenariuszem, który zostanie wykorzystany w realnym planie produkcyjnym.

Dobrym przykładem systemu informatycznego do zarządzania produkcją, jest zaprojektowany przez naszą firmę wraz z Politechniką Poznańską system DigitIO Factory.

Digitio HKK

Machine Vision - wykorzystanie technologii wizyjnej do kontroli procesów.

Technologią, która zdobywa coraz więcej zwolenników w dziedzinie digitalizacji procesów produkcyjnych jest tzw. machnine vision, czyli technologia cyfrowej analizy obrazu. Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu systemów analizy wydarzeń bezpośrednio na linii produkcyjnej. Mogą to być elementy umożliwiające odczyt i analizę konkretnych parametrów produkcji, czy systemy dające możliwość kontroli jakości produkowanych wyrobów bezpośrednio podczas ich produkcji.

Systemy machine vision mogą również być pomocne w procesie serializacji produkcji, przy czym w tym przypadku będą one stanowić tylko jeden z elementów takiego systemu. Systemy wizyjne to także wsparcie automatycznej identyfikacji opartej na kodzie kreskowym lub kodzie dwuwymiarowym (na przykład coraz popularniejszy kod data matrix).

Roboty logistyczne

Roboty coraz częścią zastępują ludzką pracę- jak usprawniać powtarzające się procesy.

Obecność robotów w hali produkcyjnej nie jest nowością. To właśnie sektor manufacturing jest pionierem w wykorzystywaniu tego typu rozwiązań w celu przyspieszenia i obniżenia kosztów realizacji powtarzających się procesów. Swego rodzaju nowością jest natomiast znaczne obniżenie kosztów wejścia w systemy robotyki.

Roboty produkcyjne nie musza wykonywać zadań bardzo skomplikowanych. W naszej ofercie znajdują się roboty, które z powodzeniem przejmą realizację zadań oznakowania produktów czy palet po zakończonej produkcji (systemy typu print&apply). Dostępne są także roboty zajmujące się przewozem komponentów bezpośrednio do gniazd produkcyjnych (pojazdy autonomiczne) oraz tak zwane coboty, które wykonują proste zadania związane np. z przygotowaniem palet z towarami po zakończeniu produkcji. 

Każdy robot powinien być rzecz jasna zintegrowany z systemem informatycznym zarządzającym procesem produkcji oraz ewentualnie z systemem WMS.

rfid-honeywell1

Przełom w technologii identyfikacji bez kontaktu - RFID w produkcji.

Kontynuując rozważania na temat produkcji przyszłości, warto również wspomnieć o technologii identyfikacji RFID. Technologia ta już od lat działa z powodzeniem w branży produkcyjnej, zwłaszcza w sektorze automotive. 

Ciągły rozwój infrastruktury RFID sprawił, że możliwości jej zastosowania są znacznie szersze. Dzięki RFID możliwa jest kontrola poszczególnych procesów produkcyjnych, poprzez identyfikację produkowanych elementów w sposób bezkontaktowy – za pomocą fal radiowych.

Jest to również technologia dająca olbrzymie możliwości w obszarze kontroli przepływu opakowań produkcyjnych w obiegu zamkniętym, czy kontroli zadań wykowywanych w ramach tzw. logistyki produkcyjnej (dostawy just in time, obsługa gniazd produkcyjnych itp.).

HKK Group - Twój Partner w przygotowaniu współczesnej produkcji na wyzwania przyszłości.

Nasza firma od lat z sukcesami wdraża rozwiązania technologiczne przygotowujące naszych Klientów do sprostania zmieniającemu się otoczeniu gospodarczemu.

Filozofią naszego działania jest bycie tak zwanym „One Stop Shop” dla firm produkcyjnych i logistycznych. To właśnie działanie w zgodzie z tą filozofią sprawia, że rozwój technologiczny naszych Klientów jest zawsze o krok przed goniąca ich konkurencją. 

Udostępnij

Powiązane treści