Najważniejsze informacje:
Czym jest Digital Twin?
Digital Twin to tak zwany cyfrowy bliźniak, czyli zdigitalizowany model złożonego projektu, obiektu czy procesu, który w wierny sposób odwzorowuje i imituje zachowanie swojego realnego odpowiednika w czasie rzeczywistym. Koncepcje tego typu sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ze względu na mnogość i złożoność procesów, zmiennych czy innych zależności, nie jest wystarczające przeprowadzenie standardowej symulacji.
Cyfrowy bliźniak oferuje szerokie możliwości analizy alternatywnych i bardzo złożonych zagadnień, którymi bez wątpienia są procesy produkcyjne w dużych przedsiębiorstwach.
W jaki sposób odwzorować rzeczywistość przy użyciu Internetu rzeczy (Internet of Things).
Cyfrowe odwzorowanie rzeczywistości jest możliwe dzięki digitalizacji obszaru maszynowego w hali produkcyjnej. Każdy etap procesu produkcji wykonywany przez robota, czy przy wykorzystaniu sterowanej przez operatora maszyny, jest śledzony przez zestaw specjalistycznych czujników, których zadaniem jest raportowanie o przebiegu procesu, jego parametrach lub zakłóceniach.
Kolejnym elementem umożliwiającym lepsze odzwierciedlenie świata rzeczywistego w systemie cyfrowym Digital Twin, jest zastosowanie technologii machine vision. Polega ona na odczycie oraz analizie obrazu bezpośrednio z linii produkcyjnej. W ten sposób badany może być aktualny status produkcji, kontrola jakości wyprodukowanych elementów, a także bieżąca analiza wpływu parametrów procesu na wyrób gotowy.
Oferowane kompleksowe rozwiązanie informatyczne, wsparte systemami automatycznej identyfikacji oraz technologią kodów kreskowych, zapewni doskonałą przewidywalność procesu produkcji oraz znaczny wzrost jego efektywności.
System Digital Twin jako element systemu WMS dla sektora produkcyjnego.
WMS to system zarządzający procesami magazynowymi, który obejmuje swoim zasięgiem także wszystkie elementy związane z logistyką produkcji. Mowa tutaj przede wszystkim o procesach związanych z utrzymywaniem pożądanych stanów ilościowych komponentów produkcyjnych. Ważna jest także ich planowa dostawa do odpowiednich lokalizacji w celu realizacji zaplanowanego harmonogramu produkcji, a także przyjęcia gotowego materiału i jego rozliczenia w zakresie komponentów poprodukcyjnych.
Dzięki zastosowaniu tego rodzaju oprogramowania, możliwa jest bieżąca i stała kontrola procesów logistycznych, zapobieganie niedoborom półproduktów oraz zapewnienie obsługi logistyki produkcji w trybie just in time.
Projektowane i wdrażane przez HKK Group systemy WMS mogą być dodatkowo wspierane systemem Digital Twin, który na podstawie analiz procesu produkcyjnego, będzie komunikował dopasowane zapotrzebowanie materiałowe w zakresie procesów produkcji.
Tego typu kompleksowe rozwiązanie informatyczne, wsparte urządzeniami do automatycznej identyfikacji oraz technologią kodów kreskowych, zapewni doskonałą przewidywalność procesu produkcji oraz znaczny wzrost jego efektywności.