Jesteś tutaj:

Green Logistics czyli ESG w logistyce – system WMS, wymiarowanie i automatyczna identyfikacja

ESG (Environmental, Social, Governance) to zdecydowanie jedno z najważniejszych pojęć tego roku. W dużym uproszczeniu ESG to koncepcja prowadzenia biznesu w zgodzie z celami ekologicznymi, społecznymi oraz zasadami ładu korporacyjnego.

Srebrny medal ECOVADIS - nasz ślad węglowy w 2023 roku to jedynie 1967 ton CO₂e

Wkrótce założenia ESG staną się obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy, który zgodnie ze zmieniającymi się przepisami będzie zobligowany do raportowania postępów w tym obszarze odpowiednim instytucjom. Przygotowania do tych zmian warto rozpocząć już dziś.

Nasza firma rozpoczęła swoją przygodę z ESG już kilka lat temu, wyprzedzając rynek i odpowiadając na oczekiwania klientów. Nasze działania zaowocowały zdobyciem srebrnego medalu ECOVADIS – organizacji, która bada przedsiębiorstwa z całego świata pod kątem ich zaawansowania w realizacji celów ESG. Dzięki temu wyróżnieniu znaleźliśmy się w grupie 17% najbardziej dojrzałych w obszarze ESG spośród ponad 130 000 ocenianych organizacji.

W ramach tej oceny, ale również na własne potrzeby, dokonaliśmy pomiaru śladu węglowego naszej organizacji. Dane te stały się podstawą do wyznaczenia celów redukcji na kolejne lata. 

Osiąganie tych redukcji odbywa się poprzez zmiany procesowe, które przynoszą wymierne efekty zarówno ekologiczne, jak i biznesowe. Nasze doświadczenie jednoznacznie pokazuje, że możliwe jest połączenie najlepszych praktyk ekologicznych z obniżeniem kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

System WMS i ekologia w logistyce

Jeśli myślimy poważnie o osiągnięciu celów ESG w logistyce, warto rozważyć wdrożenie systemu zarządzania magazynem WMS. To narzędzie kompleksowo zarządza procesami przyjęć, składowania i wysyłek towarów z magazynu, umożliwiając jednocześnie integrację z automatyką magazynową. Zastosowanie systemu WMS pozwala osiągnąć następujące korzyści:

  • Lepsze planowanie przestrzeni składowania – pozwala zmieścić większą ilość towaru w mniejszym magazynie, co przekłada się na niższe koszty utrzymania, ogrzewania i oświetlenia.
  • Optymalne zarządzanie zapasami – umożliwia precyzyjne planowanie dostarczenia towaru, spełniając oczekiwania klientów i jednocześnie unikając nadmiernego gromadzenia zapasów.
  • Poprawa danych o produktach w łańcuchu dostaw – wpływa na lepszą współpracę między magazynem, firmą transportową i kurierami, co obniża koszty oraz redukuje negatywny wpływ dostaw na środowisko.
  • Optymalizacja opakowań – pozwala dostosować je do rzeczywistych gabarytów produktów, zmniejszając ilość zużywanych materiałów.
  • Zastosowanie palet i pojemników wielokrotnego użytku ogranicza generowanie odpadów.
  • Redukcja pomyłek w kompletacji i wysyłce oznacza zmniejszenie konieczności ponownej realizacji zamówień, co ogranicza koszty i oszczędza czas.
  • Przyspieszenie realizacji zadań – zmniejsza ilość zasobów potrzebnych do obsługi procesów logistycznych.

Dane podstawowe (master data) – potęga wolumetryki w logistyce

Ograniczenie przestrzeni potrzebnej w transporcie, lepsze wykorzystanie opakowań i optymalizacja składowania to efekty, które można osiągnąć dzięki odpowiedniej jakości danych podstawowych w łańcuchu dostaw.

Master data, czyli podstawowe informacje o produktach, obejmuje m.in. dane o wymiarach i wadze. Automatyzację ich zbierania umożliwiają specjalistyczne urządzenia pomiarowe marki Cubiscan, dzięki którym można:

  • Precyzyjnie zbierać dane wolumetryczne w trybie ręcznym lub automatycznym (zarówno podczas postoju, jak i w ruchu).
  • Dostosować miejsca składowania do rzeczywistych wymiarów produktów.
  • Optymalizować załadunek zarówno na poziomie opakowań, jak i pojazdów transportowych.
  • Zwiększyć poziom obsługi klienta poprzez zmniejszenie wielkości opakowań i eliminację „wysyłki powietrza”.
  • Zredukować ilość odpadów w łańcuchu dostaw.

Jeśli myślimy poważnie o osiągnięciu celów ESG w logistyce, warto rozważyć wdrożenie systemu zarządzania magazynem WMS. To narzędzie kompleksowo zarządza procesami przyjęć, składowania i wysyłek towarów z magazynu, umożliwiając jednocześnie integrację z automatyką magazynową.

Rozważ wynajem urządzeń AUTO ID

ESG wymusza zmianę podejścia do urządzeń służących automatycznej identyfikacji (drukarek kodów kreskowych, czytników, terminali mobilnych i tabletów). Coraz popularniejszą praktyką jest ich długoterminowy wynajem.

Nasza firma, odpowiadając na potrzeby rynku, opracowała system informatyczny wspierający proces wynajmu i użytkowania sprzętu AUTO-ID. Warto również zwrócić uwagę na możliwości wydłużenia żywotności tych urządzeń poprzez odpowiednie serwisowanie, w tym prewencyjne kontrakty serwisowe.

Dzięki filozofii one-stop-shop, HKK Group świadczy kompleksowe usługi wsparcia w tym obszarze, umożliwiając korzystanie z urządzeń AUTO-ID przez wiele lat.

Udostępnij

Powiązane treści