Jesteś tutaj:

Czym są i jak działają weryfikatory kodów kreskowych i kodów 2D?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wydrukowany kod zeskanuje się sprawnie i bezbłędnie niezależnie od użytego sprzętu, to możesz to sprawdzić w obiektywny sposób przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń pomiarowych – weryfikatorów kodów.

Standardy pomiarowe dotyczące norm jakości kodów kreskowych, zostały opracowane już na początku lat dziewięćdziesiątych. Normy te są cyklicznie aktualizowane, a ich najbardziej aktualne wersje (ISO/IEC) zawierają wskazania dotyczące nie tylko kodów jednowymiarowych, ale również kodów dwuwymiarowych, takich jak Data Matrix, czy QR Code.

Analizowane kryteria jakościowe

Urządzenia pomiarowe – weryfikatory kodów kreskowych analizują w procesie pomiaru następujące kryteria jakościowe:

  • Kontrast między czarnymi, a białymi polami.
  • Wskaźnik odbicia światła.
  • Kontrast krawędzi kresek w kodzie kreskowym.
  • Jak stabilny pozostaje kontrast między czernią a bielą w całym kodzie (modulacja).
  • Defekty, czyli obecność czarnych punktów w białych przestrzeniach lub białych w kreskach.
  • Różnice szerokości kresek i spacji (dekodowalność).
  • Sprawdzenie jakości marginesów kodu, cyfry kontrolnej oraz kodowania danych (dekodowanie zawartości).

Na podstawie analizy wskazanych powyżej wskaźników, weryfikator kodów kreskowych dokonuje oceny kodu kreskowego według skali liczbowej (od 4- najlepsza ocena do 0 – kod nieczytelny dla standardu ISO/IEC). Można także wykorzystać skalę alfabetyczną (A- ocena najlepsza, F- kod nieczytelny, dla skali ANSI).

Oceny pośrednie oznaczają stopniowy spadek jakości kodów kreskowych w przyszłości, a od konkretnych użytkowników zależy określenie minimalnej dopuszczalnej oceny kodu, który może być zatwierdzony do obrotu. W przypadku kodów 2D kryteria oceny są nieco inne, ale sama skala ocen pozostaje podobna.

Weryfikatory kodów liniowych (kody kreskowe, kody 1D) muszą spełniać normy definiowane w procedurze ISO 15426-1, a weryfikatory kodów dwuwymiarowych muszą być zgodne z normą ISO 15426-2.

Praca z weryfikatorami kodów kreskowych - na co zwrócić uwagę?

Weryfikatory kodów kreskowych oraz kodów 2D, to precyzyjne urządzenia pomiarowe. Ich budowa odpowiada warunkom w jakich będą stosowane- nie tylko w laboratoriach, ale również w halach magazynowych, czy w punktach sprzedaży. Specyfika pomiarowa weryfikatorów każe jednak obchodzić się z nimi w sposób szczególny, ponieważ weryfikacja kodów kreskowych odbywa się w oparciu o ogólnie uznane standardy.

Wynik weryfikacji powinien być tożsamy, niezależnie od urządzenia wykorzystanego do jej przeprowadzenia (jeśli jest to oczywiście urządzenie pracujące w zgodzie ze standardami). W celu zapewnienia pracy odpowiadającej standardom, należy pamiętać o okresowej kalibracji urządzeń. Proces ten odbywa się poprzez odczyt kart kalibracyjnych produkowanych przez dostawców certyfikowanych przez ANSI (American National Standard Intsitute). 

Podczas kalibracji dostosowuje się działanie urządzenia, biorąc pod uwagę stopień jego zużycia, warunki pracy (doświetlenie zewnętrzne, temperatura). Kalibracja powinna być wykonywana regularnie, zwłaszcza w przypadku pracy weryfikatora podłączonego do różnych komputerów (każde przełączenie między komputerami powinno wiązać się z kalibracją). Data ważności kart kalibracyjnych, to około 1 rok.

Oprócz regularnej kalibracji należy również zadbać o cykliczne przeglądy sprzętu weryfikującego w celu identyfikacji komponentów, które mogły ulec zużyciu (na przykład lampy LED doświetlające weryfikowany kod). Każdy komponent, którego działania odbiega od prawidłowego, może doprowadzić do przekłamań w procesie weryfikacji, a w konsekwencji do błędnej oceny kodu.

HKK Group - Twój ekspert w obszarze weryfikacji kodów.

Nasza firma już od ponad 25 lat pomaga klientem optymalizować obszar stosowania kodów kreskowych oraz kodów 2D. W naszej ofercie odnaleźć można pełna paletę produktów do weryfikacji uznanych producentów takich jak Axicon, REA, OMRON. Świadczymy także usługi szkoleniowe z obsługi i stosowania kodów kreskowych, serwis i kalibrację.

Udostępnij

Powiązane treści