Jesteś tutaj:

Weryfikacja kodów kreskowych oraz kodów 2D

Na pewno każdy z nas nie raz zetknął się z sytuacją, kiedy będąc w sklepie i stojąc przy kasie, miał problem przy zeskanowaniu kodu kreskowego widniejącego na produkcie. Wyobraźmy sobie, że do takiej sytuacji dochodzi w magazynie automatycznym, gdzie odczyt następuje w interwałach mniejszych niż jedna sekunda, a jego zakłócenia powodują odrzucenie produktu i zmniejszenie efektywności całego systemu.
Rea Vericube 2

Konsekwencje braku weryfikacji kodów

Wprowadzanie produktu z nieczytelnym kodem do łańcucha dostaw niesie za sobą przede wszystkim konsekwencje finansowe. Zwiększa się nakład związany z obsługą produktu, który stosunkowo łatwo przeliczyć później na straty w budżecie.

Innymi następstwami są wymierne straty wizerunkowe, a nawet możliwość zerwania współpracy z kontrahentami, którzy otrzymają wadliwą partię towaru (np. sieci handlowe)

Stosowanie urządzeń pomiarowych takich jak weryfikatory kodów kreskowych, umożliwia skuteczną i niemal 100% kontrolę kodów kreskowych oraz kodów 2D, co w sposób oczywisty zapobiegnie tego typu sytuacjom.

rea-vericube-flasche.8c05e362

Weryfikacja kodów w praktyce

Proces weryfikacji kodów może być zintegrowany w dynamiczny ciąg (weryfikacja in-line) lub być procesem statycznym, niezależnym od produkcji czy etykietowania (off-line). 

W każdym przypadku założenia weryfikacji są podobne – sprawdzenie i  określenie, czy umieszczony na etykiecie lub, coraz częściej, bezpośrednio na produkcie, kod kreskowy lub kod 2D jest zgodny z wymaganiami. Te wymagania to najczęściej standardy kodowania takie jak normy ISO, specyfikacje ogólne GS1, regulacje AIM, FDA, UDI oraz inne wytyczne branżowe, a czasami specyficzne wymagania konkretnego odbiorcy.

Weryfikator kodów sprawdza każdy kod pod kątem spełnienia danych oczekiwań, a na koniec takiego procesu generując odpowiednią ocenę. Ważne jest, aby być świadomym różnicy pomiędzy weryfikacją, a odczytem kodu za pomocą czytnika kodu (skanera). Tylko weryfikacja jest gwarantem poprawności jego wykonania, a co za tym idzie pewności, że zostanie odczytany w każdym punkcie łańcucha dostaw (wyłączając sytuację jego fizycznego uszkodzenia).

Weryfikatory Axicon

Weryfikacja kodów – jak zacząć?

Wybór sposobu i sprzętu do weryfikacji kodów nie jest wbrew pozorom, prostym procesem. Na rynku funkcjonuje duża różnorodność symbolik kodów zarówno liniowych, jak i coraz częściej kodów 2D. Nakładają się na to różne wymagania (normy, specyfikacje, standardy), o których wcześniej wspominaliśmy.

Musimy też pamiętać, że każde zastosowanie jest odmienne. Różne są sposoby nadruku kodu, surowca na jakim są umieszczone, podobnie jak różne są oczekiwania odbiorców. Wdrożenie badania jakości kodów to nie tylko koszt zakupu, eksploatacji i serwisowania urządzeń, ale też często konieczność zmian w systemach kontroli i zapewnienia jakości, nierzadko ujętych w certyfikatach ISO. 

Dlatego warto powierzyć to zadanie sprawdzonemu dostawcy posiadającemu wsparcie producentów urządzeń i oprogramowania.

Nasze doświadczenie w weryfikacji kodów

Od 30 ponad lat wdrażamy rozwiązania związane z poprawą jakości kodów opartą o ich weryfikację. W tym czasie nasi specjaliści wdrożyli tysiące takich urządzeń, począwszy od niewielkich drukarni, przez zakłady produkcyjne, jednostki logistyczne, aż po największe w kraju sieci handlowe. Każde wdrożenie poprzedzone jest szczegółową analizą potrzeb i warunków klienta.

Po zakupie sprzętu, korzystając z naszego bogatego doświadczenia, świadczymy pomoc w analizie i rozwiązywaniu problemów użytkowników. Posiadamy własny autoryzowany serwis urządzeń i akcesoriów. Naszą przewagą, oprócz ogromnego doświadczenia i ciągłego poszerzania wiedzy, jest też bogactwo oferowanych rozwiązań.

Naszymu partnerami i dostawcami weryfikatorów kodów są uznani światowi producenci tacy jak Axicon, REA, OMRON (dawniej LVS i Microscan). Oferowany sprzęt to zarówno zaawansowane systemy in-line, w tym zintegrowane z drukarkami etykiet (ZEBRA, Honeywell czy TSC Printronix), jak i bardziej popularne rozwiązania off-line.

Weryfikatory kodów kreskowych REA, Axicon

  • REA VeriCube – najbardziej uniwersalny i bogaty w opcje weryfikator, szczególnie doceniany przy znakowaniu bezpośrednim (DPM). Coraz częściej spotykany w przemyśle motoryzacyjnym, ale także w branżach w których wymaganą są specyficzne oczekiwania odnośnie konfiguracji oprogramowania.
  • AXICON 15200 i 15500 – weryfikatory lubiane za lekką konstrukcję i proste oprogramowanie, szczególnie często spotykane w farmacji i rozwiązaniach GS1
  • REA VeriMax – weryfikator łączący cechy off-line i on-line, czasami określany mianem rozwiązania „near line”, coraz bardziej docenianego w branży przemysłowej.
  • REA VeriMax Mobile – nowa jakość i możliwości w mobilnej weryfikacji, zwłaszcza kodów 2D

Oczywiście cały czas swoje miejsce na rynku mają rozwiązania dedykowane do kodów liniowych, które ze względu na niższą cenę i swoją specyfikę, cieszą się wciąż zainteresowaniem klientów

  • REA PC-Scan – największa precyzja pomiaru i autokalibracja to unikalne cechy tego modelu.
  • REA ScanCheck – laserowa precyzja, pełna mobilność i możliwość pomiaru zarówno bardzo małych kodów, jak i kodów na opakowaniach logistycznych.
  • Axicon 6100 i 7100 – kolejna odsłona sprawdzonych od kilkunastu lat modeli liniowych, wyposażona w unikalną funkcję odczytu na wielu wysokościach w jednym badaniu.

Podsumowanie

Weryfikacja kodów kreskowych i 2D to kluczowy element zapewniający ich poprawność oraz zgodność ze standardami, co przekłada się na sprawne funkcjonowanie łańcucha dostaw.

Niewłaściwie wydrukowane lub uszkodzone kody mogą prowadzić do zakłóceń w logistyce, dodatkowych kosztów, a nawet utraty klientów. Dzięki nowoczesnym weryfikatorom możliwa jest skuteczna kontrola jakości kodów, zarówno w trybie in-line, jak i off-line, co pozwala na eliminację błędów już na etapie produkcji.

Zapraszamy do kontaktu i rozmowy, podczas której nasi konsultanci pomogą Państwu wybrać optymalne i uszyte na miarę potrzeb rozwiązanie.

Picture of Jędrzej Iglewski

Jędrzej Iglewski

Helping the Customers improve their logistics and production by implementing E2E systems.
Udostępnij

Powiązane treści