Najważniejsze informacje:
Nowoczesna logistyka wymaga od nas profesjonalnego podejścia do tematu obsługi wysyłek. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie osiągnąć zamierzonego celu, jeśli nasi klienci nie są zadowoleni z oferowanych przez nas usług. Ile razy sami otrzymaliśmy przesyłkę, w której produkt był kilkukrotnie mniejszy, niż dołączone do niego opakowanie? To jest nie tylko lekko irytujące dla odbiorcy, ale przede wszystkim zwiększa koszty obsługi wysyłki.
Według badań DS Smith w pudełkach wysyłanych przez polskich przedsiębiorców e-commerce każdego roku, znajduje 40 milionów m3 powietrza. Co więcej, zły dobór rozmiaru pudełka do przesyłki generuje rocznie 42 tys. ton nadprogramowego CO2. Względy ekologiczne mają zatem ogromne znaczenie w przypadku procesu wysyłki.
Poznaj wagę i wymiary
Pierwszym krokiem do zmniejszenia kosztów wysyłki jest dokładne poznanie wymiarów i wagi samej przesyłki. Z taką informacją jesteśmy w stanie zmniejszyć wydatki w tym obszarze, co jednocześnie oznacza większe wpływy. Kluczowym czynnikiem w zarządzaniu wysyłkami jest tzw. waga wymiarowa. W odróżnieniu od wagi rzeczywistej, która oznacza faktyczny ciężar paczki, waga wymiarowa to nic innego jak odzwierciedlenie powierzchni, jaką zajmie paczka podczas transportu. Obliczana jest na podstawie zestawienia wielkości paczki do jej wagi.
Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ, gdy decydujemy się na wysyłkę paczki do klienta, najczęściej korzystamy z usług firmy kurierskiej. U kuriera płacimy za wykorzystanie konkretnej powierzchni, więc na naszą korzyść automatycznie działa fakt, że tej powierzchni zajmiemy jak najmniej i najzwyczajniej zapłacimy za to mniej pieniędzy.
Zmniejszanie przesyłki
Jak już wspomnieliśmy, zmniejszenie samej przesyłki oznacza niższe koszty operacyjne. Idąc tym tropem, powinniśmy za wszelką cenę dążyć do optymalizacji wagi wymiarowej paczki. Jak możemy jednak zoptymalizować ten proces? Mamy do wyboru dwie drogi: pierwsza – zainwestowanie w system pakowania na żądanie, dzięki któremu pudełka będą tworzone pod wymiar całej paczki, a nie wybierane z uprzednio zakupionych. Jest też metoda numer dwa – zaopatrzenie się w profesjonalne urządzenie do wymiarowania produktów.
Z finansowego i operacyjnego punktu widzenia, to właśnie druga opcja stwarza najlepsze możliwości. Rozwiązania marki Cubiscan potrafią znacznie zwiększyć możliwości „kartonizacji” w przedsiębiorstwie, a przede wszystkim są na tyle uniwersalne, że możemy dobrać właściwe urządzenie do naszych potrzeb w kwestii wymiarowania. W stajni Cubiscana znajdziemy mały sprzęt do wymiarowania niewielkich produktów (np. Cubiscan 100), a także potężne maszyny stworzone do wymiarowania całych palet (np. Cubiscan 1200-AKL). Wszystkie łączy jedna cecha wspólna – zbieranie newralgicznych danych, które wykorzystamy potem do zmniejszenia kosztów wysyłki.