Jesteś tutaj:

Jak śledzić produkty w łańcuchu dostaw. Etykiety, znakowanie trwałe, traceability

Traceability, to możliwość zapewnienia pełnego śledzenia każdego produktu, od momentu rozpoczęcia jego produkcji (łącznie ze śledzeniem zastosowanych do jego produkcji komponentów), przez każdy etap dystrybucji, aż po okres wykorzystywania przez użytkownika końcowego.
traceability

Kompletne systemy śledzenia funkcjonują w oparciu o komponent sprzętowy, służący do znakowania i odczytu znaków, oraz oprogramowanie dające możliwość zapisu wszystkich danych zebranych podczas przepływu danego produktu, przez łańcuch dostaw. W tym eksperckim artykule przedstawimy, jak zaprojektować system wspierający śledzenie „życia” Twojego produktu.

Tradycyjny system traceability oparty o kody kreskowe.

Jedną z podstawowych form oznakowania produktu jest jego oklejenie etykietą samoprzylepną z kodem kreskowym. Zależnie od zastosowanego rodzaju kodu kreskowego (organizacją, która zajmuje się standaryzacją kodów kreskowych jest GS1), znajdziemy w nim informacje o numerze indeksu produktowego, ale również inne interesujące dane, takie jak daty przydatności do spożycia, czy numer seryjny.

Do naniesienia kodu kreskowego na etykietę służą specjalistyczne drukarki etykiet umożliwiające nadruk na materiale rolowym (to właśnie w takiej formie produkowane są etykiety samoprzylepne). Kod kreskowy jest odczytywany na każdym kolejnym etapie produkcji, a dane z odczytu, połączone z istotnymi parametrami produkcyjnymi są zapisywane w systemie informatycznym.

Etykieta produktowa towarzyszy produktowi aż do końcowego etapu „podróży”, przez cały łańcuch dostaw i może być wykorzystania do śledzenia wstecznego w przypadku reklamacji czy wątpliwości związanych z produktem. Do odczytu kodu kreskowego w łańcuchu dostaw, wykorzystywane są skanery kodów lub kolektory danych (mikrokomputery wyposażone w czytnik kodu kreskowego).

Jeśli nie kod kreskowy to inne formy identyfikacji (kod dwuwymiarowy, RFID oraz oznakowanie trwałe).

Jeśli kod kreskowy okaże się niewystarczający do oznaczenia Twojego produktu (może być kilka powodów: od niewystarczającej ilości informacji zawartej w kodzie, przez trudność jego odczytu, aż po konieczność zastosowania bardziej trwałego oznakowania), zastosowanie znajdzie kilka innych technik oznaczeń, które mogą być wykorzystane w systemie traceability.

Jedną z technologii jest zastosowanie kodu dwuwymiarowego, względnie kodu QR. Kod 2D zapewnia większe bezpieczeństwo danych zawartych w jego strukturze. Dodatkowym atutem jest możliwość jego odczytu w przypadku częściowo uszkodzonej etykiety.

Możliwe jest również bezkontaktowe odczytanie informacji zawartej na nośniku. W tym przypadku mówimy o technologii RFID, który umożliwia odczyt droga radiową.

trace-hkk

Dla najbardziej wymagających zastosowań, warto rozważyć oznakowanie trwałe. Ma ono szczególny sens w przypadku znakowania krytycznych elementów urządzeń czy pojazdów, których rozpoznanie powinno być możliwe w niemal każdych warunkach. Znakowanie trwałe nanoszone jest za pomocą wiązki laserowej emitowanej przez laser znakujący. Wiązka ta tworzy znak w formie kodu dwuwymiarowego na powierzchni metalu, plastiku i wielu innych materiałach (także organicznych).

System informatyczny wspierający proces śledzenia - platforma współpracy dla wielu uczestników łańcucha dostaw.

Etykiety samoprzylepne, drukarki etykiet, czytniki kodów kreskowych, lasery do znakowania, czy inne nowoczesne urządzenia wspierające automatyczną identyfikację danych, na nic się nie zdadzą bez odpowiedniego systemu informatycznego. Jest on platformą kolaboracji dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw Twojego produktu. To właśnie takie narzędzie daje szansę na odnotowanie każdego procesu związanego z obrotem produktu. Od momentu jego wyprodukowania, aż po końcowe wykorzystanie przez użytkownika.

Sama architektura aplikacji, dobór odpowiedniego sprzętu wspierającego jej działanie, oraz stopień automatyzacji jej funkcjonowania jest kwestią indywidualną, ustalaną z Klientem na etapie analizy potrzeb biznesowych. Przykładami może być wsparcie systemu komponentami do automatycznego odczytu danych na liniach produkcyjnych, czy w określonych punktach wzdłuż łańcucha dostaw.

Udostępnij

Powiązane treści