Jesteś tutaj:

Jakich przemysłowych drukarek etykiet potrzebuje współczesny biznes

Konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy online – w związku z tym przedsiębiorstwa powinny ocenić, czy ich infrastruktura etykietowania jest przystosowana do obsługi rosnącej liczby przesyłek.
Brother drukarki

Tomasz Boroński

Ekspert Brother Polska

Zarówno przy wysyłce, odbiorze czy przeładunku produktów w całym łańcuchu dostaw, przemysłowe drukarki etykiet stanowią integralną część rozwiązań w zakresie identyfikacji. Zastosowanie oznaczeń z kodem kreskowym nadal pozostaje najbardziej opłacalnym sposobem zapewnienia widoczności towarów.

Gwałtowny wzrost popytu w handlu elektronicznym przyczynił się do potrzeby znalezienia równowagi między wydatkami inwestycyjnymi a wydajnością urządzeń pod względem szybkości druku, rozdzielczości, trwałości oraz zestawów funkcji automatycznych (obcinak czy odklejak).

Drukarki Brother seria TJ - magazyn

Całkowity koszt posiadania (TCO) przemysłowej drukarki etykiet jest ważnym wskaźnikiem oceny inwestycji, który należy wziąć pod uwagę, poczynając od ceny nośników i materiałów eksploatacyjnych, poprzez początkową cenę zakupu sprzętu, koszt licencji oprogramowania, aż po bieżące usługi konserwacyjne.

W ankiecie przeprowadzonej przez VDC wśród 200 specjalistów z branży magazynowej podkreślono, że koszt TCO jest głównym kryterium analizowanym przy zakupie i wdrażaniu sprzętu. Warto również wybrać takie rozwiązania technologiczne, które będą odpowiadały na potrzeby biznesu.

Wykorzystanie urządzeń umożliwiających druk termotransferowy w porównaniu do urządzeń drukujących termicznie wiąże się z większymi kosztami w zakresie wydatków na eksploatację ze względu na dodatkowy materiał w postaci taśm barwiących. Dlatego warto określić wymagania w zakresie zastosowania oznaczeń, aby wybrać technologię druku i klasę drukarek.

W przypadku przemysłowych urządzeń do druku kluczową kwestią jest trwałość i wydajność sprzętu. W tym przypadku najmniejsza awaria ma negatywny wpływ na harmonogram dostaw zamówień, a błędy etykietowania obniżają wydajność magazynu. W związku z tym bieżąca konserwacja i diagnostyka zapobiegawcza są krytycznymi elementami, które mają ogromny wpływ na szereg procesów – dlatego tak ważna jest współpraca ze sprawdzonym producentem, który produkuje niezawodne urządzenia.

Przykładem takich przemysłowych drukarek etykiet są modele z serii TJ, wyróżniają się one wytrzymałą obudową przy niewielkich gabarytach, intuicyjnym interfejsem użytkownika oraz wieloma możliwościami łączności (USB, RS-232, Ethernet i jako opcja Wi-Fi oraz Bluetooth). Te urządzenia pozwalają na integrację z systemami wykorzystywanymi w organizacji – tutaj pomaga emulacja poleceń ZPL, EPL, DPL oraz umożliwiają wykorzystanie większych materiałów eksploatacyjnych (taśmy barwiące do 600 m), co przyczynia się do zmniejszenia kosztów i przestojów w pracy.

Drukarki Brother seria TJ - magazyn
Drukarki Brother seria TJ - magazyn

Wydajność i funkcjonalność przemysłowych drukarek etykiet to również bardzo ważne kryteria inwestycyjne przy wyborze najlepszego rozwiązania.

Specyfikacje przemysłowych drukarek etykiet – od szybkości i rozdzielczości druku po zgodność z istniejącą infrastrukturą oprogramowania i systemem pośredniczącym w procesie etykietowania – znacznie różnią się w zależności od rozwiązania.

Przedsiębiorstwom coraz bardziej zależy również na tym, aby urządzenia do druku wykazywały zgodność z istniejącą infrastrukturą IT oraz pozwalały na integrację z systemami ERP, WMS i innymi platformami zarządzania wieloma sprzętami (MDM).

Dodatkowo urządzenie powinno być łatwe w użyciu oraz pozwalać na pracę w trybie plug-and-play.

Udostępnij