Jesteś tutaj:

Nowoczesny system WMS to gwarancja lepszej kompletacji w magazynie

Tak bardzo kochamy magazyny, że chcemy, aby po prostu działały idealnie. Wyposażani w najlepszy sprzęt Auto ID, nowoczesne oprogramowanie WMS i sprawdzony know how, możemy wspólnie osiągnąć Twój sukces.
HKK - lubimy kody!

Magazyny zarządzane przez systemy informatyczne, staja się standardem w nowoczesnym biznesie. W dobie coraz większego znaczenia handlu wielokanałowego, a więc takiego, w którym sieci handlowe wykazują tendencję łączenia tradycyjnych sklepów ze sklepami internetowymi, nie brakuje organizacji skupiających się wyłącznie na handlu internetowym.

Tylko system informatyczny klasy WMS (warehouse management system) zapewni sprawną i bezbłędna realizację zamówień.W tym artykule opowiemy jakie korzyści daje użytkowanie systemu WMS w obszarze kompletacji zamówień oraz jakie strategie kompletacji obsługuje nasz autorski system HKK WMS.

Kompletacja towaru - jeden z najważniejszych procesów we współczesnej gospodarce magazynowej.

Kompletacja towaru, to proces polegający na zbieraniu elementów zamówienia klienta w magazynie, przez pracujących tam operatorów. W przypadku prostych zamówień i mniejszych magazynów, kompletacja odbywa się tradycyjnie przy wykorzystaniu nieskomplikowanych narzędzi.

Skomplikowane operacje magazynowe wymagają wsparcia odpowiedniego systemu informatycznego. Jedną z podstawowych metod wsparcia kompletacji, jest jej usprawnienie poprzez użycie technologii kodów kreskowych. To właśnie na nich opiera swoje funkcjonowanie system WMS. Dzięki właściwemu oznakowaniu magazynu, kody automatyzują identyfikację towaru w konkretnej strefie magazynowej.

Innym sposobem na przyspieszenie kompletacji, zwłaszcza towarów o mniejszych gabarytach, jest wspomożenie tego procesu przez technologię głosową voice picking. Działanie systemu głosowego w magazynie jest bardzo intuicyjne. System komunikuje się z użytkownikiem odczytując komunikaty, które są odbierane przez indywidualne zestawy słuchawkowe.

 Zakomunikowane zadanie wykonywane są przez operatora, a potwierdzenie ich ukończenia przekazywane jest zwrotnie do systemu poprzez przekaz ustny. System komunikacji głosowej jest wyłącznie pośrednikiem pomiędzy operatorem, a systemem WMS. To właśnie system zarządzania magazynem przydziela zadania i kontroluje stany magazynowe po ich wykonaniu.

Oprócz przedstawionych powyżej usprawnień technologicznych, możemy również wpłynąć na oblicze kompletacji w magazynie, narzucając przemianę strategiczną w tym właśnie obszarze. O tym traktować będzie dalsza część artykułu.

Honeywell-voice3

Różnorodne strategie kompletacji - sposób na głęboką zmianę funkcjonowania magazynu.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze strategie kompletacji, które są wspierane przez oferowane przez HKK Group systemy WMS (Blue Yonder WMS oraz HKK WMS). Lista ta nie jest listą zamkniętą, metod kompletacji możliwych do konfiguracji w naszych systemach WMS jest znaczenie więcej.

Multi Order Picking, to strategia kompletacji szczególnie polecana do magazynów, w których realizowane są przede wszystkim zamówienia składające się z jednej lub kilku linii. W każdej linii powinny się znajdować pojedyncze sztuki produktów. Magazynem spełniającym wskazane kryteria, może być np. magazyn e-commerce. Operatorzy kierowani są do stref magazynu z których kompletują po kilka, czy nawet kilkanaście zamówień równocześnie.

Sama kompletacja ma miejsce z pomocą specjalnych wózków kompletacyjnych, do których odkładane są kompletowane produkty (wózek podzielony jest na strefy, które odpowiadają jednemu zamówieniu). Po zakończonej kompletacji, zamówienia przekazywane są do strefy konsolidacji i przepakowania, a następnie wysyłane do klientów.

Kompletacja strefowa świetnie sprawdzi się w dużych magazynach, które można podzielić na strefy. Pracownicy operujący w danej strefie, otrzymują zlecenia kompletacji dla towarów, które są w tej strefie składowane. Po zakończeniu kompletacji, częściowo skompletowane zlecenia przekazywane są do kolejnych stref w celu ukończenia rozpoczętego procesu.

System WMS zarządza organizacją kompletacji, biorąc pod uwagę wiele zdefiniowanych wcześniej czynników, takich jak wagi produktów do kompletacji, terminy przydatności do spożycia i wiele innych.

Batch picking – kompletacja grupowa: w tym modelu system WMS grupuje zamówienia klienta pod kątem zamawianych referencji. Takie grupy zamówień są przekazywanie do odpowiedniej liczby operatorów. Każdy z nich odpowiada za kompletację konkretnego SKU. Skompletowane w ramach grup zleceń zamówienia, są przekazywane do stref konsolidacji i pakowania, gdzie odbywa się dalsza część ich przygotowania do wysyłki.

Wave picking – kompletacja falowa: znajdzie zastosowanie w mniejszych magazynach w których dostępność przestrzeni może być problemem. System WMS w ramach realizacji tej właśnie metody kompletacji, grupuje zamówienia klientów przypisując je do tzw. fali, czyli okna czasowego, w którym będzie ono realizowane. Operatorzy kompletują jedno zamówienie po drugim, ale w ściśle zaplanowanym oknie czasowym.

HKK Group - Twój ekspert w obszarze organizacji procesów logistycznych.

HKK Group (historycznie HIT-Kody Kreskowe), to ekspert zajmujący się procesami logistycznymi od ponad 30 lat.

Grupa doradców logistycznych wspiera klientów w Polsce i za granicą we wdrożeniach systemów WMS, organizacji przestrzeni magazynowej (oznakowanie magazynów) oraz w dostawach sprzętu potrzebnego do informatyzacji logistyki (drukarki etykiet, kolektory danych, czytniki kodów kreskowych).

Spotkanie działu
Udostępnij

Powiązane treści