Tomasz Boroński
Ekspert Brother Polska
Zarówno przy wysyłce, odbiorze czy przeładunku produktów w całym łańcuchu dostaw, przemysłowe drukarki etykiet stanowią integralną część rozwiązań w zakresie identyfikacji. Zastosowanie oznaczeń z kodem kreskowym nadal pozostaje najbardziej opłacalnym sposobem zapewnienia widoczności towarów.
Gwałtowny wzrost popytu w handlu elektronicznym przyczynił się do potrzeby znalezienia równowagi między wydatkami inwestycyjnymi a wydajnością urządzeń pod względem szybkości druku, rozdzielczości, trwałości oraz zestawów funkcji automatycznych (obcinak czy odklejak).
Całkowity koszt posiadania (TCO) przemysłowej drukarki etykiet jest ważnym wskaźnikiem oceny inwestycji, który należy wziąć pod uwagę, poczynając od ceny nośników i materiałów eksploatacyjnych, poprzez początkową cenę zakupu sprzętu, koszt licencji oprogramowania, aż po bieżące usługi konserwacyjne.
W ankiecie przeprowadzonej przez VDC wśród 200 specjalistów z branży magazynowej podkreślono, że koszt TCO jest głównym kryterium analizowanym przy zakupie i wdrażaniu sprzętu. Warto również wybrać takie rozwiązania technologiczne, które będą odpowiadały na potrzeby biznesu.
Wykorzystanie urządzeń umożliwiających druk termotransferowy w porównaniu do urządzeń drukujących termicznie wiąże się z większymi kosztami w zakresie wydatków na eksploatację ze względu na dodatkowy materiał w postaci taśm barwiących. Dlatego warto określić wymagania w zakresie zastosowania oznaczeń, aby wybrać technologię druku i klasę drukarek.
W przypadku przemysłowych urządzeń do druku kluczową kwestią jest trwałość i wydajność sprzętu. W tym przypadku najmniejsza awaria ma negatywny wpływ na harmonogram dostaw zamówień, a błędy etykietowania obniżają wydajność magazynu. W związku z tym bieżąca konserwacja i diagnostyka zapobiegawcza są krytycznymi elementami, które mają ogromny wpływ na szereg procesów – dlatego tak ważna jest współpraca ze sprawdzonym producentem, który produkuje niezawodne urządzenia.
Przykładem takich przemysłowych drukarek etykiet są modele z serii TJ, wyróżniają się one wytrzymałą obudową przy niewielkich gabarytach, intuicyjnym interfejsem użytkownika oraz wieloma możliwościami łączności (USB, RS-232, Ethernet i jako opcja Wi-Fi oraz Bluetooth). Te urządzenia pozwalają na integrację z systemami wykorzystywanymi w organizacji – tutaj pomaga emulacja poleceń ZPL, EPL, DPL oraz umożliwiają wykorzystanie większych materiałów eksploatacyjnych (taśmy barwiące do 600 m), co przyczynia się do zmniejszenia kosztów i przestojów w pracy.
Wydajność i funkcjonalność przemysłowych drukarek etykiet to również bardzo ważne kryteria inwestycyjne przy wyborze najlepszego rozwiązania.
Specyfikacje przemysłowych drukarek etykiet – od szybkości i rozdzielczości druku po zgodność z istniejącą infrastrukturą oprogramowania i systemem pośredniczącym w procesie etykietowania – znacznie różnią się w zależności od rozwiązania.
Przedsiębiorstwom coraz bardziej zależy również na tym, aby urządzenia do druku wykazywały zgodność z istniejącą infrastrukturą IT oraz pozwalały na integrację z systemami ERP, WMS i innymi platformami zarządzania wieloma sprzętami (MDM).
Dodatkowo urządzenie powinno być łatwe w użyciu oraz pozwalać na pracę w trybie plug-and-play.
Linki do produktów:
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4120tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4422tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4020tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4520tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4121tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4420tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4522tn
- https://www.brother.pl/labelling-and-receipts/tj-4021tn