System zarządzania magazynem klasy WMS (warehouse management system) to narzędzie informatyczne, którego właściwe wykorzystanie może przynieść wiele korzyści, generując znaczną przewagę konkurencyjną w obszarze logistyki magazynowej.
Przewaga ta odznacza się przede wszystkim znacznym zwiększeniem efektywności operacyjnej, zmniejszeniem właściwe do zera przypadków wystąpienia błędów podczas przygotowania towaru do wysyłki oraz lepszą transparentnością i jakością obsługi.
Żeby jednak w pełni skorzystać z potencjału systemu WMS, należy w sposób przemyślany wybrać jego dostawcę. Co to oznacza w praktyce i jak może przełożyć się na Twoje korzyści?
Przede wszystkim doświadczenie w obszarze optymalizacji procesów logistycznych.
Dobry i przemyślany system WMS to efekt wielu lat pracy i rozwoju wynikającego z doświadczeń współpracy z klientami z różnych branż, o różnych wymaganiach i oczekiwaniach. Nie jest możliwe stworzenie nowoczesnego, funkcjonalnego i stabilnego systemu w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Rozważając wybór dostawcy warto zapoznać się z jego historią, zapytać jak długo tworzony jest system, czy dostawca prowadzi politykę aktualizacji oraz czy system jest stale rozwijany.
Tylko doświadczony i sprawdzony dostawca zapewni właściwe wdrożenie systemu WMS, a także jego długoletnie funkcjonowanie w strukturze magazynu czy centrum dystrybucji.
Dobre wdrożenie systemu WMS tylko z właściwymi ludźmi.
Udane wdrożenie systemu WMS zależy w dużej mierze od jakości zespołu projektowego, dlatego sugerujemy, aby rozpoczynając współpracę zwrócić uwagę na jego skład. Nie ma niczego niestosowanego w skierowaniu pytania o doświadczenie zawodowe konsultantów biorących udział we wdrożeniu.
Sam system WMS, jego możliwości i funkcje są oczywiście bardzo istotne, ale nie mniej ważne jest doświadczenie, wiedza i intuicja projektowa konsultantów i programistów. Nabycie systemu WMS oznacza skorzystanie z najlepszych praktyk związanych z prowadzeniem całego projektu oraz przyjęcia otwartej postawy wobec koncepcji optymalizacji Twojej logistyki, która powstanie w oparciu o doświadczenie i praktykę osób biorących udział w tym procesie.
Sam system WMS, jego możliwości i funkcje są oczywiście bardzo istotne, ale nie mniej ważne jest doświadczenie, wiedza i intuicja projektowa konsultantów i programistów.
Metodologia wdrożenia - korzystaj ze sprawdzonych metod.
Bardzo ważnym jest, aby proces wdrożenia prowadzony był zgodnie ze spójną koncepcją metodyczną, którą dobry dostawca wypracowuje przez lata swoich doświadczeń.
Harmonogram zadań, postawa dialogu z klientem czy korzystanie z wypracowanych wzorców szkoleniowych. Między innymi te elementy mogą znacznie przyspieszyć wdrożenie systemu zarządzania magazynem, a co za tym idzie wpłynąć na obniżenie kosztów całej inwestycji.
W naszym przekonaniu najlepiej sprawdza się metodyka, która czerpie z zasad PRINCE 2. Bardzo ważnym jest, aby koordynator projektu po stronie dostawcy systemu WMS wiedział jak w pełni wykorzystać jej potencjał, oraz posiadał moc sprawczą gwarantującą zachowanie jej reguł przez wszystkich uczestników grupy projektowej (również tych po stronie klienta). Pamiętaj, że wdrożenie systemu WMS jest wyzwaniem, które angażuje obie strony.
Wiedza branżowa - WMS bez wsparcia technologicznego nic nie znaczy.
Szukaj dostawców oferujących coś więcej niż tylko wdrożenie rozwiązania informatycznego. System WMS dział w oparciu o szereg technologii, najważniejsza z nich to zdecydowanie technologia kodów kreskowych, ale również technologia sieci bezprzewodowej WIFI, czy technologie związane z automatyzacją procesów, elementami wizyjnego zbierania danych, czy wymiarowania produktów. Niezbędnym dla funkcjonowania systemu jest także sprzęt auto ID, taki jak kolektory danych, drukarki etykiet czy czytniki kodów kreskowych, oraz odpowiednie oznakowanie magazynu.
Wybierz takiego dostawcę systemu WMS, który równolegle stanie się także Twoim partnerem technologicznym otwartym na nowe możliwości, edukującym o zmianach i przełomach związanych ze światem logistyki magazynowej oraz uwzględniającym je w polityce rozwojowej swojego systemu WMS.
Dobrze jest współpracować z organizacją uczącą się, która dba o swój potencjał, oferując najnowocześniejsze rozwiązania na rynku.