Jesteś tutaj:

Oznakowanie magazynu – a może jednak nie jest potrzebne?

W procesie optymalizacji obszarów logistyki wewnętrznej często zwraca się uwagę na szereg aspektów związanych z funkcjonowaniem infrastruktury informatycznej. Mowa tutaj o wprowadzeniu elementów automatyki magazynowej czy usprawnieniu infrastruktury związanej ze składowaniem towaru.
Znakowanie magazyn

Bardzo często pomijany jest jednak inny element logistycznej układanki, którym jest obszar oznakowania magazynu. W tym mini poradniku zmierzymy się z przekornie postawionym pytaniem – czego nie osiągniemy pomijając obszar znakowania magazynu i jak brak tego stosunkowo prostego w implementacji elementu, wpłynie na funkcjonowanie naszego magazynu.

oznakowanie-polek-kody

Znakowanie magazynów a zadanie funkcjonalne

Podstawowym zadaniem oznakowania magazynu jest element funkcjonalny, związany z organizowaniem działania magazynu przez system informatyczny klasy WMS. System tego typu zarządza przyjęciem, składowaniem i wydaniem towaru z magazynu, usprawniając te procesy dzięki zastosowaniu technologii kodów kreskowych.

Oznakowanie funkcjonalne to przede wszystkim etykiety na regałach wysokiego składowania, etykiety podłogowe, czy etykiety podwieszane, które służą do bezbłędnego określenia miejsca składowania, oraz umożliwiają jego identyfikację za pomocą kodu kreskowego lub kodu dwuwymiarowego datamatrix, albo technologii RFID.

Brak oznaczeń funkcjonalnych, ewentualnie zastosowanie oznaczeń o kiepskiej jakości wykonania, może skutkować zakłóceniem działaniem systemu WMS, co w konsekwencji doprowadzić może do zwiększenia ilości pomyłek i błędów w obsłudze procesów magazynowych.

Brak oznaczeń funkcjonalnych, ewentualnie zastosowanie oznaczeń o kiepskiej jakości wykonania, może skutkować zakłóceniem działaniem systemu WMS, co w konsekwencji doprowadzić może do zwiększenia ilości pomyłek i błędów w obsłudze procesów magazynowych.

Oznakowanie 5S

Oznakowanie porządkowe i system 5S w magazynie

Kolejnym elementem, którego nie powinno się pomijać podczas realizacji projektów związanych z ulepszeniem efektywności magazynów, jest aspekt porządkujący pracę związany z wprowadzeniem właściwego oznakowania magazynowego.

To właśnie tego typu oznakowanie i wprowadzenie systemu 5S do magazynu powodują, że jego organizacja staje się znacznie lepiej usystematyzowana. Przykładem znaków 5Staśmy samoprzylepne do oznaczeń posadzki, które lepiej organizują ruch na terenie centrum dystrybucji. Innym przykładem mogą być tablice suchościeralne, których zadaniem jest poprawa komunikacji między pracownikami magazynu itp.

Rezygnacja z oznaczeń porządkowych powoduje, że Twój magazyn z całą pewnością nie będzie funkcjonował tak dobrze, jak w sytuacji w której wprowadzisz odpowiednie oznakowanie i system 5S. Nie warto zostawiać przypadkowi tak istotnych spraw jak bezpieczeństwo, efektywna komunikacja czy porządek w miejscu pracy.

Employer branding w magazynie - żeby pracował się lepiej i prościej

Magazyn to nie tylko obszar samej hali, ale również biura, sale konferencyjne, stołówki, sanitariaty czy zewnętrzne otoczenie budynków. Dobre oznakowanie magazynu nie może „zapomnieć” również o tych sferach, współgrając z całością koncepcji wizualnej. W ten sposób pracownik będzie czuł się dobrze w swoim miejscu pracy, bez problemu znajdzie właściwą drogę do magazynowej kantyny.

Rezygnując z obszaru tzw. „wayfindingu” decydujemy się na pójście wbrew duchowi czasu. To właśnie subtelne elementy wystroju wnętrza, powodują, że miejsce pracy staje się przytulne, a pracownicy lubią w nim przebywać. To także ważny element wizerunku Twojej organizacji.

Reasumując nasze rozważania - inwestycja w oznakowanie magazynowe, to element optymalizacji procesów logistycznych, który jest stosunkowo niedrogi a jego znaczenie jest naprawdę duże. Rozwinięcie koncepcji o wayfinding i space branding, oznacza pójście o krok dalej w naprawdę dobrym kierunku.

Udostępnij

Powiązane treści