Jesteś tutaj:

Systemy WMS zyskują na popularności

Rynek systemów informatycznych zarządzających magazynami znajduje się na ścieżce szybkiego wzrostu. Opublikowane kilka tygodni temu analizy przewidują, że w ciągu następnych pięciu lat (lata 2024-2029) rynek ten wzrośnie w skali globalnej ponad dwukrotnie. Geograficznym motorem wzrostu będą rynki azjatyckie, amerykańskie oraz europejskie. Skąd bierze się ten optymizm? Wynika on głównie z dynamicznej sytuacji rynkowej, zmian w podejściu biznesu, a także innych czynników, o których opowiemy w tym artykule.
Magazyn-trending
Odtwórz wideo

Czym jest system WMS?

System klasy WMS (warehouse management system) to profesjonalny system klasy korporacyjnej służący zarządzaniu wszystkimi operacjami w obszarze logistyki magazynowej. Operacje te to w szczególności:

  • obszar przyjęcia towaru do magazynu
  • obszar składowania towaru w magazynie
  • obszar wydania towaru do Klienta

Praca systemu magazynowego wspierana jest przez technologię kodów kreskowych, dzięki którym możliwe jest szybkie i bezbłędne określenie, z jakim towarem w magazynie mamy do czynienia oraz błyskawiczne określenie, w jakiej lokalizacji towar powinien się znaleźć. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu oznakowaniu magazynu, takiemu jak np. etykiety samoprzylepne, oznakowanie regałów, alejek, tablice informacyjne i wiele innych.

Gdzie podąża świat i dlaczego oprogramowanie WMS jest tak ważne?

Postępująca globalizacja sprzyja zakupom na odległość, powodując potrzebę wyróżnienia się od konkurencji w jeszcze większym stopniu. Jedną z podstawowych możliwości wzrostu konkurencyjności jest inwestycja w zmianę oblicza logistyki magazynowej, czego głównym efektem ma być oczywiście zwiększenie efektywności.

Dlaczego inwestycje w logistykę są tak bardzo ważne? Współczesnego konsumenta interesuje fakt otrzymania właściwego towaru, we właściwe miejsce, o właściwym czasie. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku dobrze funkcjonującego magazynu i łańcucha dostaw.

System klasy WMS może być w przyszłości zasilany potężną ilością danych i zmiennych, na podstawie których podejmowanie decyzji będzie szybsze i trafniejsze w porównaniu do systemów o tradycyjnym kształcie.

Datalogic Matrix 320

Co przyspieszy rozwój rynku WMS? Automatyka logistyczna

Rosnące niedobory kadry wśród pracowników magazynowych powodują, że koszty ich zatrudnienia rosną. Skutecznym remedium na tego typu wyzwania są inwestycje w automatykę logistyczną. Sprawia ona, że często powtarzalne czynności wykonywane przez pracowników, mogą być scedowane na przykład na roboty. Takimi złożonymi systemami trzeba jednak umiejętnie zarządzać, co następuje z poziomu systemu WMS, który w sposób niezauważalny dla operatorów integrowany jest z elementami automatyki.

Oprócz rozwoju elementów automatyzujących procesy logistyki magazynowej duże znaczenie ma również rozwój elementów sztucznej inteligencji, które mogą być użytkowane w logistyce. Mowa tutaj zwłaszcza o nieskończonych wręcz możliwościach badania wydarzeń w hali magazynowej lub na każdym innym etapie łańcucha dostaw, głównie dzięki zastosowaniu czytników, czujników, sensorów, czy technologii wizyjnej badających kluczowe aspekty procesu.

System klasy WMS może być w przyszłości zasilany potężną ilością danych i zmiennych, na podstawie których podejmowanie decyzji będzie szybsze i trafniejsze w porównaniu do systemów o tradycyjnym kształcie.

WMS cloud hosting, rozwiązanie webowe a może on demand?

W najbliższych latach można spodziewać się zmian w sposobie utrzymywania systemów WMS. Odważniejsze przejście na cloud hosting wymusza dostosowanie architektury systemu. Standardem stają się także rozwiązania webowe pozwalające na korzystanie z systemu za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. 

Coraz częściej system WMS dostarczany będzie także jako usługa on demand, co może zwiększyć jego dostępność dla mniejszych przedsiębiorstw. 

Mimo wyżej wymienionych trendów w badanym okresie (2024-2029) systemy instalowane serwerowo bezpośrednio w lokalizacji klienta pozostaną jednak dominującymi rozwiązaniami

W HKK Group zamy się na WMS

Projektowanie i wdrażanie systemów WMS jest jednym z głównych obszarów o strategicznym znaczeniu dla naszej firmy. Od kilkunastu lat współpracujemy z globalnym potentatem zajmującym się tworzeniem systemów informatycznych dla logistyki – Blue Yonder, której rozwiązania WMS wdrażamy z powodzeniem w całej Europie.

Naszą ofertę współtworzy również autorskie rozwiązanie HKK Digtio WMS, będące częścią większej platformy złożonej z systemów WMS, MES i inteligentnego rozwiązania do sterowania produkcją.

Udostępnij

Powiązane treści