Jesteś tutaj:

Systemy WMS zyskują na popularności

Rynek systemów informatycznych zarządzających magazynami znajduje się na ścieżce szybkiego wzrostu. Opublikowane kilka tygodni temu analizy przewidują, że w ciągu następnych pięciu lat (lata 2024-2029) rynek ten wzrośnie w skali globalnej ponad dwukrotnie. Geograficznym motorem wzrostu będą rynki azjatyckie, amerykańskie oraz europejskie. Skąd bierze się ten optymizm? Wynika on głównie z dynamicznej sytuacji rynkowej, zmian w podejściu biznesu, a także innych czynników, o których opowiemy w tym artykule.
Odtwórz wideo

Czym jest system WMS?

System klasy WMS (warehouse management system) to profesjonalny system klasy korporacyjnej służący zarządzaniu wszystkimi operacjami w obszarze logistyki magazynowej. Operacje te to w szczególności:

  • obszar przyjęcia towaru do magazynu
  • obszar składowania towaru w magazynie
  • obszar wydania towaru do Klienta

Praca systemu magazynowego wspierana jest przez technologię kodów kreskowych, dzięki którym możliwe jest szybkie i bezbłędne określenie, z jakim towarem w magazynie mamy do czynienia oraz błyskawiczne określenie, w jakiej lokalizacji towar powinien się znaleźć. Dzieje się tak dzięki odpowiedniemu oznakowaniu magazynu, takiemu jak np. etykiety samoprzylepne, oznakowanie regałów, alejek, tablice informacyjne i wiele innych.

Gdzie podąża świat i dlaczego oprogramowanie WMS jest tak ważne?

Postępująca globalizacja sprzyja zakupom na odległość, powodując potrzebę wyróżnienia się od konkurencji w jeszcze większym stopniu. Jedną z podstawowych możliwości wzrostu konkurencyjności jest inwestycja w zmianę oblicza logistyki magazynowej, czego głównym efektem ma być oczywiście zwiększenie efektywności.

Dlaczego inwestycje w logistykę są tak bardzo ważne? Współczesnego konsumenta interesuje fakt otrzymania właściwego towaru, we właściwe miejsce, o właściwym czasie. Jest to możliwe wyłącznie w przypadku dobrze funkcjonującego magazynu i łańcucha dostaw.

System klasy WMS może być w przyszłości zasilany potężną ilością danych i zmiennych, na podstawie których podejmowanie decyzji będzie szybsze i trafniejsze w porównaniu do systemów o tradycyjnym kształcie.

Co przyspieszy rozwój rynku WMS? Automatyka logistyczna

Rosnące niedobory kadry wśród pracowników magazynowych powodują, że koszty ich zatrudnienia rosną. Skutecznym remedium na tego typu wyzwania są inwestycje w automatykę logistyczną. Sprawia ona, że często powtarzalne czynności wykonywane przez pracowników, mogą być scedowane na przykład na roboty. Takimi złożonymi systemami trzeba jednak umiejętnie zarządzać, co następuje z poziomu systemu WMS, który w sposób niezauważalny dla operatorów integrowany jest z elementami automatyki.

Oprócz rozwoju elementów automatyzujących procesy logistyki magazynowej duże znaczenie ma również rozwój elementów sztucznej inteligencji, które mogą być użytkowane w logistyce. Mowa tutaj zwłaszcza o nieskończonych wręcz możliwościach badania wydarzeń w hali magazynowej lub na każdym innym etapie łańcucha dostaw, głównie dzięki zastosowaniu czytników, czujników, sensorów, czy technologii wizyjnej badających kluczowe aspekty procesu.

System klasy WMS może być w przyszłości zasilany potężną ilością danych i zmiennych, na podstawie których podejmowanie decyzji będzie szybsze i trafniejsze w porównaniu do systemów o tradycyjnym kształcie.

WMS cloud hosting, rozwiązanie webowe a może on demand?

W najbliższych latach można spodziewać się zmian w sposobie utrzymywania systemów WMS. Odważniejsze przejście na cloud hosting wymusza dostosowanie architektury systemu. Standardem stają się także rozwiązania webowe pozwalające na korzystanie z systemu za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. 

Coraz częściej system WMS dostarczany będzie także jako usługa on demand, co może zwiększyć jego dostępność dla mniejszych przedsiębiorstw. 

Mimo wyżej wymienionych trendów w badanym okresie (2024-2029) systemy instalowane serwerowo bezpośrednio w lokalizacji klienta pozostaną jednak dominującymi rozwiązaniami.

W HKK Group zamy się na WMS

Projektowanie i wdrażanie systemów WMS jest jednym z głównych obszarów o strategicznym znaczeniu dla naszej firmy. Od kilkunastu lat współpracujemy z globalnym potentatem zajmującym się tworzeniem systemów informatycznych dla logistyki – Blue Yonder, której rozwiązania WMS wdrażamy z powodzeniem w całej Europie.

Naszą ofertę współtworzy również autorskie rozwiązanie HKK Digtio WMS, będące częścią większej platformy złożonej z systemów WMS, MES i inteligentnego rozwiązania do sterowania produkcją.

Udostępnij

Powiązane treści