Jesteś tutaj:

Wayfinding, space branding, signage – oznakowanie przestrzeni wewnętrznej

Właściwie oznakowanie obiektów takich jak biura, szpitale, uczelnie, urzędy, lotniska czy przedsiębiorstwa przemysłowe, jest niezbędnym elementem bezpiecznej i efektywnej komunikacji wewnętrznej.
Wayfinding w biurach

Czytasz teraz ogólny artykuł w strefie eksperta.

Możesz jednak od razu przejść do naszej dedykowanej strony na temat wayfindingu, na której znajdziesz jeszcze więcej informacji, zdjęć i inspiracji.

Nasza firma od lat zajmuje się nie tylko tworzeniem koncepcji tego typu systemów, ale również produkuje znaki i je montuje. W tym artykule opowiemy, jak wygląda profesjonalnie przeprowadzony projekt wykonania oznakowania obiektów, a także jakie efekty można dzięki temu uzyskać.

Wayfinding - oznakowanie wewnętrzne biura - HKK Group

Oznakowanie przestrzeni od A do Z

Z jakimi wyzwaniami infrastrukturalnymi borykają się współczesne firmy? Wyznawań jest wiele: od wysokich kosztów energii, przez niewystarczającą przestrzeń do efektywnego prowadzenia codziennych działań, aż po wyzwania związane z dostosowaniem nawyków pracowniczych do wymogów codziennego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jednym ze sposobów na poprawę tego stanu rzeczy może być próba profesjonalnego oznakowania obiektów. Takie działania mogą nosić dość enigmatyczne nazwy, tak jakie wayfinding (system oznakowania ułatwiającego poruszanie się w przestrzeni biurowej), space branding (dostosowanie wystroju obiektu do zasad identyfikacji wizualnej organizacji), czy signage (system oznakowania).

Niezależnie, czy posługujemy się nazwami angielskimi, czy ich polskimi odpowiednikami, systemy oznakowania muszą charakteryzować się kilkoma najważniejszymi cechami:

  • spójność (system oznakowania musi tworzyć jedną, spójną i logiczną całość),
  • zgodność z normami BHP,
  • funkcjonalność (znaki informacyjne mają pomagać w codziennej pracy, zwiększając ją ergonomię i efektywność).

Zarządzanie projektem oznakowania

Profesjonalny projekt oznakowania przestrzenie prowadzony przez specjalistów naszej firmy rozpoczyna się od audytu on-site. W trakcie takiego spotkania nasz Konsultant dokładanie sprawdza stan bieżący, podczas rozmów identyfikuje potrzeby i określa miejsce lokalizacji znaków.

Kolejnym etapem jest przygotowanie profesjonalnej analizy potrzeb związanych z oznakowaniem. Taka analiza bazuje na wnioskach po przeprowadzonym audycie, analizie przepisów prawnych związanych ze znakami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz na oczekiwaniach Klienta względem sytuacji po przeprowadzeniu projektu znakowania.

Jako efekt takiej analizy klient otrzymuje dokument zawierający zestawienie proponowanych oznaczeń wraz z interaktywną mapą ich przyszłej lokalizacji. W przypadku akceptacji takiej propozycji, kolejnymi fazami projektu jest wykonanie projektu graficznego, produkcja (o której opowiemy w kolejnym punkcie) oraz instalacja przez profesjonalny zespół montażowy. Koniec projektu wiążę się z oceną zrealizowanych prac oraz formalną akceptacją efektów projektu.

Wayfinding - oznakowanie wewnętrzne biura - HKK Group
Wayfinding - oznakowanie wewnętrzne biura - HKK Group

Produkcja oznakowania - HKK Group to także drukarnia wielkoformatowa

Posiadamy profesjonalną drukarnię wielkoformatową, w której w oparciu o technologię cyfrową jesteśmy w stanie wydrukować praktycznie dowolny projekt na prawie każdym materiale. Druk cyfrowy oferuje nam możliwość dostosowania projektu do specyficznego wzoru Klienta bez konieczności przygotowania specjalistycznych narzędzi produkcyjnych.

Sam proces tworzenia kształtu danego znaku odbywa się również w sposób cyfrowy. Dzięki tej technice jesteśmy w stanie stworzyć niemal każdy znak w formie płaskiej i przestrzennej. W naszym portfolio odnaleźć można zarówno elementy ozdobne takie jak tapety, tablice, etykiety, czy naklejki, jak i znaki funkcjonalne takie jak elementy oznaczeń BHP, znaki drogowe, informacyjne znaki podwieszane, czy elementy oznakowania magazynów.

HKK Group - setki zrealizowanych projektów oznaczeń przestrzeni biznesowej

Nasza firma od kilkunastu lat zajmuje się dostarczaniem systemów oznakowania przestrzeni przemysłowych, logistycznych i biurowych. W tym czasie zrealizowaliśmy projekty oznaczeń w całej Europie. Realizujemy projekt dostaw samych znaków, jak i projekty łączące w sobie ich produkcję i montaż. Nasze zespoły instalatorów są w pełni wyposażone i dysponują fachową wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu mogą sprostać nawet najbardziej wymagającym zleceniom.

Udostępnij

Powiązane treści